Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İşverene Normalleşme Desteği Sürecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneğinin Mart ayının sonunda sona ereceğini hatırlatarak, “Sonrasında işverenlere yönelik normalleşme desteği sürecek. İşverenlerimize kısa çalışmada kaldıkları süre altı ayı geçmemek üzere 30 Haziran 2021 tarihine kadar normalleşme desteği vereceğiz. Bu kapsamda SGK’ya ödeyecekleri primler konusunda mahsuplaşma yapacağız.” dedi.
Ostim Editör
22 Mart 2021 12:02

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’la bakanlıkta bir araya geldi. EMD Başkanı Turgay Türker, Bakan Selçuk’a basın sektöründe yaşanan sorunları aktararak, sektördeki işsizlik problemine dikkat çekti. EMD’nin çalışmaları hakkında bilgi alarak Yönetim Kurulu’nun önerilerine dinleyen Bakan Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneğinden Sosyal Koruma Kalkanına, yeni istihdam politikalarından yapılan çalışmalara kadar pek çok değerlendirmede bulundu.

Her 4 işletmeden 1’i kısa çalışmaya ihtiyaç duydu

Kısa Çalışma Ödeneği, COVID-19 nedeniyle şartları kolaylaştırılarak özel olarak verildiğini kaydeden Selçuk, “Kısa Çalışma Ödeneği uzun vadeli bir teşvikten ziyade geçici bir destektir. Normalleşmeye geçince uygulama kalkacak. Normalleşme desteği ve diğer SGK teşvikleri sürecek. Salgın sürecinde, İstihdam Kalkanı adı altında birçok paket açıkladık. Kısa Çalışma Ödeneği için 30 milyar lira kaynak aktardık. Türkiye’de yaklaşık 1,9 milyon işyeri bulunuyor. Yüzde 26’sı başvurmuş. Yani Türkiye’de 4 işletmeden sadece 1’i kısa çalışmaya ihtiyaç duymuş.” bilgisini paylaştı.

“İmalat ve sanayi sektörlerinin toparlandığını görüyoruz”

Sektörel bazda bakıldığında en fazla imalat, toptan ve perakende ticaret ile konaklama ve yiyecek faaliyetleri sektörlerinde çalışanların Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlandığına dikkat çeken Selçuk şu değerlendirmelerde bulundu: “En fazla İstanbul, Bursa ve Ankara illeri yaralanırken, il düzeyinde kısa çalışmadan yararlanma oranı en yüksek olan imalat sanayinin yoğun olduğu Bursa, Antalya ve Tekirdağ oldu. 2020 yılı Nisan ayında 3.2 milyon kişi Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanırken, Şubat ayında bu sayı 1.3 milyon kişiye geriledi.  Yine, 2020 yılı Nisan ayında ülke genelinde SGK 4/a özel sektör sigortalısının yüzde 26’sı Kısa Çalışma Ödeneği alırken, 2021 Şubat ayında bu oran yüzde 9,9’a geriledi. Kısa Çalışma Ödeneğinde sektörel dağılımları yakından takip ediyoruz. Şu anda imalat ve sanayi sektörlerinin toparlandığını görüyoruz. Bu bize aynı zamanda seyrin nereye doğru gideceğini gösterecek öncü bir işaret olacak.  Burada istihdamın korunması anlamında işverenlere de görev düşüyor.”

Günlük 100 bin başvuru

En yoğun senede 100 bin kısa çalışma başvurusu alındığına işaret eden Selçuk, pandemi döneminde ise günde 100 bin başvuru alınan zamanlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Fesih kısıtı ile birlikte Nakdi Ücret Desteğimiz de sürecek. Sosyal Koruma Kalkanıyla ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza ulaşmayı hedefledik. Şartları taşıyan kısa çalışma alıyor, bu şartı taşımayan da nakdi ücret alıyor.

Dolayısıyla iş akdi olanları devlet 12 ay boyunca destekledi. Sosyal Koruma Kalkanını çok önemsiyoruz. Sosyal güvenliğin, sosyal hizmetlerin ve sosyal yardımların birleştiği bir paket oldu.  6 milyon hanemize 8 milyar lira destek sağladık. Kısa Çalışma Ödeneğinde 30 milyar lira kaynak aktardık. Nakdi Ücret Desteğinde ise 2.5 milyon kişiye toplamda 9 milyar ödeme yapıldı.”

İstihdamı koruma politikaları üretilecek

İstihdamı korumak Türk-İş, Hak-İş, TOBB, TİSK ve kamudan oluşan yeni bir çalışma grubu oluşturduklarının bilgisini veren Bakan Selçuk, “Uzmanlar ve akademisyenlerden oluşan 10-12 kişilik bir ekip olacak. İstihdamın korunması noktasında politikalar üretilecek. Devletin getirdiği önerilerle sınırlı kalmadan, işçi ve işverenin mutabık kaldıkları önerileri değerlendireceğiz. SGK’da 23 ayrı teşvikimiz var. Teşviklerin sadeleştirilmesi konusunda bir çalışmamız olacak. İşverenin daha kolay anlayabileceği kullanıcı dostu bir sistem oluşturacağız. Bir şekle dönüştüreceğiz. Artık makineleşmenin yoğun bir şekilde olacağı döneme gireceğiz.” dedi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.