Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kadının Girişimciliğe Dönüşen Hikayesi OSTiM’de Anlatıldı

100 yıl öncesinde sanayide sadece emek yoğun işlerde işçi statüsüyle tanınan kadın, günümüzde girişimci, iş veren, teknoloji geliştiren rolleri de üstlendi. Kadının dönüşen hikayesi, bugünün başarılı girişimci kadınlarının anlatımıyla OSTİM Teknik Üniversitesi (OSTiMTECH) Girişimcilik ve Liderlik Merkezi tarafından düzenlenen Sanayi ve Teknolojide Kadın: Hikâyeyi Tersine Çevirmek etkinliğinde anlatıldı.
Ostim Editör
07 Mart 2020 09:26

OSTİM Teknik Üniversitesi Girişimcilik ve Liderlik Merkezi tarafından OSTİM Vakfı, Girişim Merkezi ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş Adamı ve Yöneticileri Derneği’nin (ORSİAD) destekleriyle Sanayi ve Teknolojide Kadın: Hikâyeyi Tersine Çevirmek etkinliğinde sanayi ve teknolojide başarılı girişimleri hayata geçiren iş kadınları başarı hikayelerini paylaştı.

“İhtiyacımız: cam tavanları kırmak”

OSTiMTECH Girişimcilik ve Liderlik Merkezi Müdürü Dr. Begüm Şahin, kadın emeğinin bir güne sığdırılamayacağını, dünyanın her yerinde kadınların emeklerini artırmak için çabaladıklarını anlattı.

Toplumsal kalkınma ve uluslararası rekabet gücü için kadın emeğinin artmasının önemine dikkat çeken Şahin, “Bizler teknoloji, sanayi, girişimcilik, sanat, tarım kısacası her alanda her geçen gün daha fazla olmalıyız ki ülke olarak istediğimiz noktaya gelelim.  İhtiyacımız olan tek şey kendimize daha fazla güvenmek ve o cam tavanları kırmak. Bu yüzden biz de bugün burada kendi cam tavanlarını kırmış, başarı hikayelerini yazmış ve gerçekten çabalayarak, didinerek, güzel yerlere gelmiş kadınlarımızın başarı hikayelerini dinleyeceğiz.” dedi.

OSTiMTECH Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, toplum olarak kadınların bilgi, beceri, zeka ve enerjisinden yeteri kadar yararlanılamadığına dikkat çekti. Rektör Yülek, “İnşallah bu tip organizasyonlarla ve tabi bunların ötesinden üniversitelerimizin, diğer kurumlarımızın faaliyetleriyle bu boşluğu zaman içinde inşallah ortadan kaldıracağız.”

“OSTİM’de kadın girişimcilerin sayısı her geçen yıl artıyor”

OSTiMTECH Mütevelli Heyeti Başkanı ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’de tahmin edilenden çok daha fazla kadın girişimci ve çalışan olduğunu vurguladı.

OSTİM’de kadın girişimci sayısındaki artışa dikkat çeken Aydın, “Geçtiğimiz yıllara göre, her geçen yıl artan kadın girişimcimiz, çalışanımız oluyor. Kadın eli değdikçe de bölgemizin ve üretimimizin şeklinin değiştiğini düşünüyorum. Kadınlarımızın emeği gerçekten çok saygıdeğer, çok kutsal bu nedenle onları tekrar tebrik ediyorum. Bizim kümelenmelerimizde, organizasyonlarımıza çok hanım eli değiyor. Bu anlamda biz onları her zaman başımızın tacı etme konusunda hareket etmeye çalışıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“Üretim aşığı kadınlar var”

OSTİM Vakfı Müdürü Gülnaz Karaosmanoğlu, OSTİM ekosisteminde çok ciddi işler başaran ve sessiz sedasız çalışmalarına devam eden girişimci kadınlar olduğunu vurguladı.

“Asıl olan sessiz kahramanları yakalayabilmek.” diyen Karaosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “OSTİM’de girişimci kadınlar var. Girişimci aile şirketlerini, kariyer tercihlerini aile şirketlerini devam ettirmekten yana olan kadınlar var. Çok daha başka yerlerde daha süslü işlerde, çalışacakken, kariyerini buraya çevirmeyi tercih etmiş üretim aşığı kadınlar var.”

Türkiye’de toplam iş gücünün yüzde yüzde 32’sinin kadınlardan oluştuğunu ifade eden Gülnaz Karaosmanoğlu, “Yüzde 32’nin sadece yüzde 3’ü yani bin kişide 30 kişisi sanayi ve teknolojide yer alıyor. Bu sanayi ve teknolojide hem girişimci olarak hem yönetici olarak teknoloji üreten ve bilim alanlarda çalışan kadınlar.” dedi.

Dünyada yoksulluk piramidinin en altında kadınlar olduğunu ve yoksulların yüzde 70’inin kadınlardan oluştuğunu vurgulayan Karaosmanoğlu, “Kazanç sağlamakta en büyük risk grubu kadınlar, dolayısıyla bundan sonra konuşacaklarımız nasıl yapacağımızla ilgili.” ifadelerini kullandı. 

3 panel düzenlendi

Programda, Ankara Sanayinin Kadın Yüzleri başlıklı ilk panel OSTiMTECH Girişimcilik ve Liderlik Merkezi Müdürü Dr. Begüm Şahin’in moderatörlüğünde gerçekleşti. Panelde EMGE firmasından Müge Ertuğ Güzel, Er Makine’den Burcu Erdoğan Kaya, İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Halide Rasim ve Emek Elektrik Şirketinden Ece Arabul, aile şirketlerinin ikinci kuşak yöneticileri olarak sanayideki başarı hikayelerini paylaştı.

Teknoloji ve Küreselleşmede Kadın Sesi paneli de Ostim Teknopark Genel Müdürü Dr. Derya Çağlar’ın moderatörlüğünde yapıldı. Panelde Sistem Global Danışmanlık firmasından Sibel Çetinkaya, Mohair&Angora firmasında Ayşegül Ertan, Nano Biz Teknoloji’den Zeynep Öktem, Tarmaş Makine’den Özlem Sevilmiş ve ODTÜ MEMS Müdürü Elif Baktır, girişim tecrübelerini anlattı.

Stratejik Sektörlerde Kadın Girişimciliği ve Kadın Koordinasyonu başlıklı son panelde OSTiMTECH Proje Ofisi Koordinatörü Yurdum Hasgül’ün moderatörlüğünde yapıldı. Panelistler; Global Enerji Derneği Başkanı Av. Çiğdem Dilek, Derin Mekanik Mühendislik firmasından Züleyha Özcan, HAVELSAN Ar-Ge Mühendisi Ferigül Güngören, GY Mühendislik’ten Göknur Atalay, girişim tecrübelerini paylaştı.

OSTiMTECH Uluslararası Ticaret Bölümü öğrencisi Gizem Küçükköse, Girişimcilik Hikayem başlıklı sunumunda kurdukları web platformu Orenda Galery’i anlattı.

Girişim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nden Gizem Işıtman, Bigg+ Programı ve KOBİ’ler için Mentorluk Mekanizması başlıklı sunumu yaptı. 

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.