Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kamu ve Üniversite, Sanayinin Ayrılmaz Parçası

Kamu Yönetimi ve Kalkınma/Yeni Bir Güç Birliği Arayışı Kongresi başladı. OSTİM Teknik Üniversitesi ve Memur-Sen’in ortaklığında düzenlenen Kongre, kalkınmanın üç temel ayağı; kamu, özel sektör ve akademiyi buluşturdu. Açılış konuşmalarında; kamu ve üniversitenin sanayinin gelişiminde ve kalkınmada önemli bir role sahip olduğu vurgulandı.
Ostim Editör
09 Aralık 2020 12:38

OSTİM Teknik Üniversitesi ve Memur-Sen Konfederasyonu ortaklığında düzenlenen, Kamu Yönetimi ve Kalkınma/Yeni Bir Güç Birliği Arayışı Kongresi’nin açılışı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Kongrenin açılışında, OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz, katılımcılarla şu mesajları paylaştı:

  • “Kalkınmacı bir üniversiteyiz”

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek: "Ankara'nın iki teknik üniversitesinden biri olarak, sanayinin bir üniversitesiyiz, kalkınmacı bir üniversiteyiz. Kongrede kamu çalışanlarının kalkınmada hangi rolü oynayabileceği ele alınacak. Dünyada hangi başarılı kalkınma örneğine bakarsak bakalım devlet öncü rol oynamış."

  • “Kalkınmada kamu görevlilerinin alın ve akıl teri var”

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: "Kamu görevlilerinin kalkınmanın her aşamasında alın teri, akıl teri, fikri ve emeği var. Mevzuat ve politikaların üretilmesinde önemli görevler üstlenen kamu görevlileri; kamu-üniversite-özel sektör iş birliğini geliştirebilecek role sahipler. Çalışma hayatının kamu görevlileri kanadı olarak güçlü memur güçlü müreffeh Türkiye diyoruz."

  • “Kamu politikaları bizimle beraber buluşmalı”

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın: “Ahilik kültürünün yansıması olan kümelenmelerle kamu, özel sektör ve üniversite iş birliğini sağlamak istiyoruz. Bu, bütün gelişmiş ülkelerin sinerji oluşturma mekanizması. Üniversitelerimizin, kamu kurumlarının bizimle birlikte hareket etmesi kaçınılmaz. Kamu politikaları bizimle beraber buluşmazsa yine bizim emeklerimiz boşa gidiyor."

  • “Önce zihniyet devrimine ihtiyacımız var”

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz: "Önce zihniyet devrimine ihtiyacımız olduğu açık. Ülkenin rekabet gücünü koruyarak toplumsal faydayı sağlamak, kamunun görevidir."

  • “Savunmadaki başarıyı imalat sanayinde de gösterebiliriz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: "Türkiye’nin kalkınmasında; kamu, özel sektör ve akademinin birlikte hareket etmesi çok kritik bir rol oynuyor. Türkiye, emsalleriyle karşılaştırıldığında önemli avantajlara sahip.  Bakanlık olarak Milli Teknoloji Hamlesini odağımıza aldık. Savunma sanayiinde gösterdiğimizi başarının aynısını imalat sanayinde de gösterebiliriz. Kamu, özel sektör ve üniversiteler gücünü birleştirip tek bir hedefe yöneldiğinde çok çabuk sonuç alınabiliyor."

  • “Ekonomik kalkınma insani gelişme ile anlamlı”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: "Ekonomik kalkınma tek başına yeterli değil. Ekonomik kalkınma, insani gelişme ona eşlik ederse bir anlam ifade ediyor. Sosyal devlet anlayışımız gereği olarak hem sosyal kalkınmayı hem de sosyal refahı artırmayı amaçlıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ve İŞKUR ile birlikte sanayide istihdamı artırmaya yönelik projeler üzerinde çalışıyoruz.”

10 Aralık’ta da sürecek programı, OSTİM Teknik Üniversitesi YouTube hesabından izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=2DxC3VuXJQg

Konferans Oturumları: https://bit.ly/3gACIOg

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.