Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KARDEMİR‘den Teker İthaline Fren

KARDEMİR A.Ş., Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş.’nin demiryolu tekerleği ihalesini kazandı. Öncesinde tamamı ithal edilen demiryolu tekerlekleri Türkiye’nin ilk ve tek demiryolu tekerleği üretim tesisine sahip KARDEMİR tarafından yerli ve milli olarak üretilecek.
Ostim Editör
21 Eylül 2020 16:02

Türkiye’nin demir ve çelik ürünleri alanında yapmış olduğu ithalatlara karşı ürün geliştirme çalışmalarını sürdüren KARDEMİR A.Ş., TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin ihtiyaç duyduğu ve ihale ettiği monoblok demiryolu tekerleği ihalesini kazanarak satışını gerçekleştirdi.

Yaklaşık 1600 adet monoblok demiryolu tekerleği için açılan ihalede, KARDEMİR, Türkiye’nin tek yerli üreticisi unvanıyla yer alarak milli servetin yurt içinde kalmasına katkı sağladı.

Şirket, yaptığı ürün geliştirme çalışmaları ile iç piyasanın ihtiyaçları ile birlikte uluslararası pazarlardaki tekerlek ihtiyacını da karşılayarak Türkiye’ye döviz girdisi sağlamayı hedefliyor.

Türkiye’nin ilk ve tek demiryolu rayı üreticisi de olan KARDEMİR, TCDD’ye yakın zamanda gerçekleştirmiş olduğu yaklaşık 30.000 ton ray tedariki ile de Türkiye’nin raylı ulaşımlarına katkısını sürdürüyor.

Tamamı ithalatla karşılanan demiryolu tekerleği ihtiyacının, yerli kaynaklar ve milli üretim ile karşılanmaya başlanmasının yerli ve milli sanayiye önemli katkılar sağlaması bekleniyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.