Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kazakistanlı KOBİ’lere OSTİM’in Tecrübeleri Paylaşıldı

Kazakistan Girişimciliği Geliştirme Fonu yöneticileri tecrübe paylaşım programı kapsamında OSTİM’i dinledi.
Ostim Editör
07 Aralık 2018 15:37

KOSGEB, Kazakistan’daki muadil kurumu Kazakistan Girişimciliği Geliştirme Fonu (Entrepreneurship Development Fund-DAMU) ile imzaladığı mutakabat zaptıyla başlattığı Uzman Değişim Programı kapsamında DAMU’dan iki yönetici personel, tecrübe paylaşımları için Türkiye’ye geldi.

KOSGEB OSTİM Merkezi tarafından organize edilen porgramla, Kazakistanlı yöneticiler OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Kazakistan ile sürdürülen ilişkilerinin geçmişi hakkında bilgi verdi. OSTİM modelinin transferi konusunda Kazakistan’ın Çimkent şehrindeki Organize Sanayi Bölgesi için proje hazırladıklarını anlatan Aydın, Ontustik Organize Sanayi Bölgesi’nde Hoca Ahmet Yesevi (HAY) OSTİM irtibat ofisi açıldığını, aynı misyonla, OSTİM’de de HAY Ontustik irtibat ofisinin bulunduğunu vurguladı. Aydın, HAY irtibat ofisleri aracılığıyla iş birliklerini geliştirerek sürdürdüklerini ifade etti.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı da Kazak yöneticilere bölge hakkında bilgiler verdi. OSTİM’de yaşamın sürekli devam ettiğini belirten Arıcı, bölgeyi sanayi şehri olarak tanımladıklarını anlattı.

Adem Arıcı, uluslarası rekabeti geliştirmek için bölgesel ve sektörel kümelenme modelini geliştirdiklerini anlattı. Arıcı, OSTİM’de İş ve inşaat makineleri, savunma ve havacılık, medikal sanayi, raylı sistemler, kauçuk, haberleşme teknolojileri sektörlerinde kümelenme çalışmaları olduğunu vurguladı.

DAMU Girişimcilik Gelişimi Yöneticisi Temirlan Amreyev de DAMU hakkında bilgiler verdi. Kurumun 1997 yılında KOBİ’leri desteklemek amacıyla kurulduğunu anlatan Amreyev, KOBİ’lere ve girişimcilere banka kredileri aracılığıyla finansal destek sağladıklarını ifade etti. Kazak yönetici ayrıca KOBİ’lere; eğitim, danışmanlık ve kredi garanti hizmetleri verdiklerini kaydetti.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.