Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kent Konseyi Tarımı Gündeme Aldı

Yenimahalle Kent Konseyi, ‘Yenimahalle’de Tohum Toprak Tarım’ toplantısı düzenledi. Toplantıda, ilçede kent, kırsal ve köy tarımının geliştirilmesi için yapılabilecekler ele alındı.
Ostim Editör
17 Şubat 2021 16:57

Tarımın, sanayici, yerel yönetimler ve akademi düzeyinde gündeme alındığı toplantıya, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Vakfı Müdürü Gülnaz Karaosmanoğlu, İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) Koordinatörü Fevzi Gökalp, OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Dr. Fatma Neslihan Özdemir OSTİM Sanayici ve İş İnsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci katıldı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Cem Özkan, Yuvaköy Muhtarı Ahmet Şimşek ve Kent Konseyi üyeleri katıldı.

Yenimahalle Kent Konseyi Başkanı Atila Çınar, Konseyin tohum, toprak ve tarım çalışma grubu faaliyetlerini anlattı. Çınar, kent tarımını geliştirmek ve çocuklara üretim bilincini aşılayarak, tarımı sevdirmek için tohum dağıtımı yaptıklarını ve çocukların ürettikleri çimleri Batıkent’te toprakla buluşturduklarını söyledi.

Kırsal tarım çalışmalarında da Yuvaköy de çiftçileri destekleyerek boş arazilere buğday ekimi yapılmasını sağladıklarını anlatan Çınar, “Yapmak istediğimiz, kentte, köylerde ve kırsal kesimde tarıma endüstriyi de dahil etmek. Kent ve köy tarımı için ihtiyaç duyulan malzemelerin üretiminde endüstriden taleplerimiz var.” dedi.

Tarım bilgisi yeni nesile aktarılmalı

Yuvaköy Muhtarı Ahmet Şimşek, tarımsal üretimin toplumsal destekle artabileceğini kaydetti. Şimşek, tarımsal üretimin devamı için yeni yetişen nesile tarım bilgisinin aktarılmasının önemine değindi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Cem Özkan, tarımda kazanç için katma değerli üretime dikkat çekti. Katma değerli ürün üretmek için teknoloji, inovasyon ve yeniliğin şart olduğunu vurgulayan Özkan, “Tarımda verimlilik ve dışa bağımlılık sorunumuz var. Ar-Ge olmadan tarımda bir şey yapma şansımız yok.” değerlendirmesini yaptı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, verimli tarım arazilerinin imara açılmaması gerektiğini hatırlattı. Yaşar, Yenimahalle’nin köylerinde yaşayan ve üretim yapmak isteyen çiftçilere belediye bütçesinden destek olabileceklerini kaydetti.

“Paradigma değişikliğine ihtiyaç var”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, COVID-19 pandemisinin gıda güvenliğinde tarımsal üretimin önemini ortaya koyduğunu hatırlattı. Gıda da dışa bağımlılığın getireceği tehditlere dikkat çeken Aydın, “Tarımda paradigma değişikliğine ihtiyaç var. Tarım ve hayvancılık konusunda üniversitelerimize çok büyük iş düşüyor.” dedi.

OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, tarımsal üretimin stratejik olduğunu, üretimin geliştirilmesi için söylemden eyleme geçilmesi gerektiğini söyledi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.