Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOBİ Alacaklarına Devlet Garantisi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ’lerin tazmin edemedikleri alacakları için Devlet Destekli Alacak Sigortası’nı 1 Ocak 2019’da devreye alacaklarını açıkladı.
Ostim Editör
24 Aralık 2018 13:59

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, twitter hesabından yaptığı paylaşımda KOBİ’leri sevindirecek açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak, Devlet Destekli Alacak Sigortası Havuzu kurularak, KOBİ’lerin alacaklarını tahsil edememeleri durumunda alacakların önemli bir kısmı havuz tarafından karşılanacağını açıkladı.

Sistem ilk aşamada mikro ve küçük ölçekli işletmeleri kapsayacak. Teminat sunulacak KOBİ’ler yapılacak risk değerlendirmesi sonucunda belirlenecek.

Sigorta modelinin işletilmesine yönelik operasyonel süreçler Halk Sigorta A.Ş. tarafından yürütülecek.

Yürütülecek olan işlemlerin yönetileceği bilgi işlem altyapısı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından oluşturulacak. Sigorta şirketleri ve KOBİ’ler SBM tarafından altyapısı sağlanan skorlama sisteminden prim ve teminat tutarlarına dair bilgiye erişebilecek.

Sistem kapsamında 120, 180 ve 360 güne kadar vadeli satışlar için teminat sağlanacak. Primler taksitli olarak ödenebileceği gibi peşin ödemelerde yüzde 10 indirim uygulanacak.   

Kurulacak milli sisteme ilişkin usul ve esaslar ile sistem kapsamında sunulacak ürüne ait tarife ve talimatlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenecek.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.