Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“KOBİ’ler Bankalara Ulaşamıyor”

OSTİM Sanayici ve İşinsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, KOBİ’lerin finansman sorunlarının arttığını dile getirerek, “KOBİ’ler bankalara ulaşamıyor. Bankalar, belli bir orandaki mevduatı kredi olarak dağıtmak zorunda. Bu nedenle finansmana acil ihtiyaç duyan firmalara değil, mali yapısı iyi işletmelere kredi dağıtıyor; dolayısıyla kredi tabana yayılmıyor.” dedi.
Ostim Editör
11 Mayıs 2020 14:18

OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, Covid-19 salgınıyla birlikte işletmelerin çoğunun yarı zamanlı çalışma düzenine geçtiğini, imalat sanayinde üretimin azaldığını ve bunun da KOBİ’lerin finansman ihtiyacını artırdığına dikkat çekti.

COVID-19'un ekonomik etkilerini nisan ayından itibaren yoğun şekilde hissetmeye başladığını hatırlatan Ekinci, tüm uluslararası kuruluşların küresel ekonomi için büyük bir daralma öngördüğünü, Türkiye’nin de küçüleceğini ve tüm dünya için 2020 yılının kayıp yıl olacağını söyledi.

KOBİ’lerin bu zorlu koşullar nedeniyle finansmana erişim sorunlarının arttığına dikkat çeken Süleyman Ekinci, bankaların tutumundan yakındı. Çok sayıda işletme sahibinin bankalara ulaşamamaktan dert yandığını vurgulayan Ekinci, bankaların mevduatlarının belli bir kısmını kredi olarak dağıtmak gibi bir zorunlulukları bulunduğunu hatırlattı.

“Kredi tabana yayılmıyor”

Bankaların bu kredi kotasını doldururken cezai yaptırımlara uğramamak için finansman kullanımında mali yapısı düzgün firmaları tercih ettiğini, krediye asıl ihtiyacı olan firmaların taleplerini karşılamadığını ifade eden tecrübeli iş insanı, “Bankalar cezadan kaçınmak için hiçbir risk barındırmayan, nakit akışı düzgün, mali yapısı güçlü firmalardan yana tercih kullanıyor. Öyle ki, ısrarla ellerindeki parayı tahsil kabiliyeti yüksek firmalara veriyorlar. Böylece para belli işletmelerde yoğunlaşıyor. Bir taraftan bakıldığında bankalar kredi dağıtmış oluyor ancak gerçekte kredi tabana yayılmıyor, reel ekonomiye dönmüyor; dolayısıyla piyasa hareketlenmiyor.” dedi.

KOBİ’lerin her ülkede ekonomik ve sosyal hayatın denge unsuru ve istikrarın da güvencesi olduğunu belirten OSİAD Başkanı, bankaların risk alma yönündeki tavırlarını anladıklarını ancak kredilerin gerçekten de zor durumda olan işletmelere verilmesi gerektiğini belirtti. Ekinci, “KOBİ’ler batarsa bankalar da batar. Biz bankalara bankalar da bize muhtaç.” değerlendirmesini yaptı.  

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.