Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOBİ’lere 3 Fazlı Kaynak

Yeni KOBİ Aracı Programı’yla KOBİ’lere 3 Fazlı Kaynak
Ostim Editör
09 Ağustos 2014 12:14

Destek miktarı 2,5 milyon euro’ya kadar çıkıyor.

Avrupa Komisyonu tarafından bir süre önce devreye alınan ve sadece KOBİ’lere yönelik, tek şirket olarak da başvuruda bulunulabilen Yeni KOBİ Aracı Programı’yla 2,5 milyon euro’ya kadar hibe imkanı sağlanıyor. Başvuru süreci başlayan, Horizon 2020 kapsamındaki programa yenilikçiliğe dönük projeleri ile hibe programına başvuruda bulunabilecek olan KOBİ’ler bu kaynaktan Proje Hazırlık, Proje Geliştirme/Uygulama ve Ticarileştirme olmak üzere 3 fazda faydalanabiliyor.

OSTİM Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (ODEM), hibe programını işletmelere duyurmak ve bu destekten faydalanmalarını sağlamak amacıyla bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyor. ODEM, ilk olarak Medikal Sanayi Kümelenmesi üyeleriyle bir araya geldi. Proje fikirlerinin de değerlendirildiği toplantı sonunda, proje hazırlamak ve başvuruda bulunmak isteyen firmaların talepleri alındı. ODEM, bu önemli fırsattan KOBİ’leri faydalandırmak için bilgilendirme toplantılarına devam edecek.

Toplantıya katılan ITC Europe yetkilisi Onur Evren 2014-2015 yıllarını kapsayan hibe programı için şunları söyledi: “Bu program, daha önce uygulanana AB Çerçeve Programlarından farklı olarak özellikle KOBİ’ler için hazırlanmıştır. Firmalar konsorsiyum olarak başvuruda bulunabilmenin yanı sıra kendi başlarına da başvuruda bulunabilmektedirler. Program, KOBİ’lerin özellikle bilişim ve iletişim teknolojileri, nanoteknoloji, ileri malzeme üretim/işleme teknolojileri, yenilenebilir enerji, biyomedikal uygulamalar, gıda teknolojileri, transportasyon, Uzay-Ar-GE, eko-inovasyon gibi endüstriyel proseslerin rekabet edebilirlik ve sürdürülebilirlik amacıyla teşvik edilmesi konusunda hazırlayacakları projeleri desteklemektedir. İlk aşama başvurular 24 Eylül 2014 tarihinde, ikinci başvurular ise 09 Ekim 2014 tarihinde sona erecektir. KOBİ’ler ilk aşamaya başvurmadan direkt ikinci aşamaya da başvuruda bulunabilir. Ancak KOBİ’lerin ilk aşama ile birlikte başvuru yapılmasının daha olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz ve bu doğrultuda tavsiyede bulunuyoruz.”

Detaylı bilgi için
ODEM - Tel: (0312) 385 73 13 e-posta: odem@ostimdanismanlik.com

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.