Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOBİ’lere Nefes Aldıracak Kredi

KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlayacak 2021 Nefes Kredisi 1 Haziran 2021’de uygulamaya alınacak. 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak. Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Nurettin Özdebir, kredi paketinin firmalara nefes aldıracağı değerlendirmesini yaptı.
Ostim Editör
27 Mayıs 2021 09:42

COVID-19 salgının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarla finansman desteği sağlamak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) iş birliğinde hazırlanan 2021 Nefes Kredisi 10 bankanın katılımı ile 1 Haziran 2021’de uygulamaya alınacak.

Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon TL altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre yüzde 25 kayıp yaşayan; Ticaret, Deniz Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi veya Ticaret Borsası’na kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkânı sağlanacak.

2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecektir. TOBB ve Oda / Borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak.

İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkânı sağlanacak olan 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacaktır. Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak, faiz oranı ise yıllık yüzde 17,5 olarak belirlendi.

İşletmelere derman olacak

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Nefes Kredisinin 10 milyon liranın altında cirosu olan firmalara gerçekten nefes aldıracak bir kredi olarak göründüğünü dile getirdi. Daha düşük faiz oranı beklentisini dile getiren Özdebir, “Bankalarımız çok büyük fedakarlık yapıyorlar. Büyük kısmını KGF üstleniyor. TOBB da elindeki nakitleri bankalara daha düşük faizle vererek bankaların verdiği bu yüzde 17,5 faizli kredinin sübvansiyonuna katkıda bulunuyor. Bu anlamda güzel bir adım." dedi.

ASO olarak firmalara yönelik faizsiz kredi modeli önerisi üzerinde çalıştıklarını ve bu modelin tam da böyle bir dönemde devreye sokulabileceğini vurgulayan Özdebir, şunları kaydetti:

"Sanayinin yoluna, borcunu borçla büyüterek değil, borcunu azaltarak devam etmesi için de çalışmaların yapılması lazım. Şu anda Nefes Kredisi birçok küçük işletmemizin sorunlarına bir nebze olsun derman olacak. Aşılamanın da sonuçlarının alınmasıyla ağustos-eylül ayları gibi piyasalar da normal hale gelip düzgün çalışmaya başlar. Hizmet sektörü de açılır diye tahmin ediyoruz. Bu süreçle birlikte Türkiye büyümeye başlar. Firmalarımız da o güne kadar hayatlarını idame ettirip, çalışanlarını kaybetmeden işlerini sürdürülebilir. Türkiye'nin büyümesi ve yüksek katma değerli üretimin sağlanması için mevcut işletmelerimizi korumamız lazım. Kriz dönemlerinde kaybettiğimiz her firma, ülkenin üretim gücünden, üretimdeki kurumsal hafızasından kayıp anlamına gelen gerçek bir yıkımdır. Bu süreci atlatmak için uygulamaya alınan bu finansman düzenlemesinin hepsini destekliyoruz."

“Kaynaklarımızla üyelerimizin yanındayız”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, COVID-19 ile mücadele sürecinin hizmet sektörü başta olmak üzere ticari hayatı etkilediğini belirterek, ATO üyelerinin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için kaynak talebinde bulunduğunu hatırlattı.  Oda kaynaklarını beşinci kez Nefes Kredisi'ne kaynak olarak tahsis ettiklerini dile getiren Baran, "ATO olarak kaynaklarımızı pandemi nedeniyle sıkıntı çeken ticari hayata nefes olmak için ayırdık. Tüm kaynaklarımızla üyelerimizin yanındayız." dedi.

ATO Üyeleri, kredi başvurusu için www.atonet.org.tr adresi üzerinden E-ATO uygulamasına giriş yaparak "Nefes Kredisi başvurusu içindir" ibareli faaliyet belgelerini ücretsiz olarak temin edebilecekler.

Nefes Kredisi Paketine katılan bankalar: TC Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası TAO, Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., T. Garanti Bankası A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Akbank T.A.Ş, Denizbank A.Ş., Ziraat Katılım Bankası A.Ş., Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.