Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOBİ'ye AB tanımı

Ekonomi Bakanı Çağlayan; “Teşvik Sistemi, 1 Ocak 2012'den itibaren geçerli olacak, sistemle, AB Tanımlı KOBİ Sistemi’ni getiriyoruz” dedi.
Ostim Editör
28 Nisan 2012 00:00

Ekonomi Bakanı Çağlayan; “Teşvik Sistemi, 1 Ocak 2012′den itibaren geçerli olacak, sistemle, AB Tanımlı KOBİ Sistemi’ni getiriyoruz” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Teşvik Sistemi’nin, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olacağını bildirdi. Bakan Çağlayan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, Yeni Teşvik Sistemi’ni oda ve borsa başkanlarına anlattı. Çağlayan, toplantıda yaptığı konuşmada, Teşvik Sistemi’nin geçerliliğiyle ilgili çeşitli sorular bulunduğunu kaydederek, “Bu konuda, Sayın Başbakanımız ne ifade etmişlerse, o geçerli olacaktır. Teşvik Sistemi, 1 Ocak 2012′den yani neredeyse 4 ay geriye gitmek suretiyle geçerli olacak” dedi.

Teşvik sistemini 4 bacaklı yaptıklarını, 3 bacağın bu sistemi taşımakta zorlandığını ifade eden Çağlayan, yeni Teşvik Sistemi’nin bölgesel teşvik uygulaması, büyük ölçekli yatırımlar ve stratejik yatırımlar çerçevesinde gerçekleştirildiğini kaydetti. Bakan Çağlayan, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat dörtlüsünün bir bütün halinde sağlaması gereken yatırımların yolunun açılması gerektiğine işaret ederek, Teşvik Sistemi kapsamında, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, faiz desteği, yatırım desteği, işveren SSK primi desteğinin bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin en geri kalmış illerine, emek yoğun sektörleri göndererek, istihdam sağlanmasının amaçlandığını kaydeden Çağlayan, “Amaç, insanların doğduğu yerden doyacağı bir sistemin hazırlanması” dedi. Teşvik Sistemi’nin, bir çok yeniliği getirdiğini belirten Çağlayan, KOBİ tanımında önemli makas değişikliği yapıldığını ve “AB Tanımlı KOBİ Sistemi”nin getirildiğini söyledi. Bakan Çağlayan, “AB Tanımlı KOBİ Sistemi ile en önemli etkiyi demir çelik sektörü yaşayacak. Demir çelik sektörü başta olmak üzere, teşvik sistemine giremeyen birçok sektör bu kapsamda kendi yerini alacak” diye konuştu.

Mevcut KOBİ tanımında, “250 kişiden az olacak, yıllık net satış hasılatı 11 milyon avro olacak” şartının bulunduğunu hatırlatan Çağlayan, yeni düzenlemeyle 250 kişinin aynen korunduğunu, bilanço, net satış hasılatı ile beraber mevcut sistemin 4 kat daha büyütüldüğünü kaydetti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.