Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kümelenen KOBİ'lere ‘Mükemmel’ Çağrı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı KOSGEB'in koordinasyonunu yaptığı AB COSME programının “Küme Mükemmeliyet Projesi", girişimcilerin uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştıracak.
Ostim Editör
06 Eylül 2014 12:37

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı KOSGEB'in koordinasyonunu yaptığı AB COSME programının “Küme Mükemmeliyet Projesi", girişimcilerin uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştıracak.

KOSGEB tarafından ulusal koordinasyonu yapılan ve AB tarafından 2014-2020 yıllarını kapsayan KOBİ’ler ve girişimcilere yönelik COSME (İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği) Programı kapsamında, Avrupa Komisyonu tarafından “Küme Mükemmeliyet Programı-Cluster Excellency Programme” isimli proje teklif çağrısı yayımlandı.

COSME altında kümelenme konusunun destekleneceği Program olan çağrı, Avrupa çapında KOBİ’lerin içinde yer aldığı kümelere destek sağlamak amacıyla tasarlandı. Programın başlıca hedefininse COSME katılımcısı ülkelerde bulunan küme yapılarının; özellikle yönetim pratiklerini paylaşmaları, birbirlerinin örnek alınabilecek uygulamaları ve bir değer zinciri oluşturarak KOBİ’lerin ticari aktivitelerine fayda sağlamaları olarak açıklandı.

Programın ilgi çeken yanı ise “Key Enabling Technologies” olarak tanımlanan alanlarda (mikro-nano teknolojiler, ışın teknolojisi, ileri malzeme ve üretim teknolojileri, endüstriyel biyoteknoloji) faaliyet gösteren KOBİ’lerin uluslararasılaşması, sinai mülki hakları konusunda eğitilmesi gibi amaçların ortaya konması oldu.

Programın diğer amaçları ise; KOBİ’lerin yer aldığı iş ağları ya da kümelerin özellikle üyelerinin uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştıracak daha nitelikli (üst düzey) hizmetler oluşturabilmesi; Bu hizmetlerin özellikle yukarıda verilen KET (mikro-nano teknolojiler, ışın teknolojisi, ileri malzeme ve üretim teknolojileri, endüstriyel biyoteknoloji) sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’ler için sunulması şeklinde sıralandı.

Program kapsamında; dahil olan tüm iş kümelerinin performans karşılaştırma aktiviteleri, bu yöndeki fikir paylaşımı odaklı iş gezileri, konsorsiyum üyelerine COSME ülkelerinden uzmanlar tarafından eğitimler verilmesi ve etki analizlerinin yapılması gibi bir dizi aktivitenin de içerdiği belirtildi.

Teklif sunmak isteyen konsorsiyumların teklif şartlarını ve çağrı ile ilgili detaylı bilgilendirmeleri http://ec.europa.eu/easme/cluster-excellence-programme_en.htm internet adresinden edinebilecekler. Teklif sunmak için son tarih ise 29 Ekim 2014

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.