Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kümelenme Destek Oranı Yüzde 70’e Çıktı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü Kümelenme Destek Programını yeniledi. Destek oranlarının yükseltildiği programda başvurular alınmaya başlandı.
Ostim Editör
26 Mayıs 2023 14:39

Sanayi Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü Kümelenme Dairesi Başkanı Behiye Canan Ünlü ve Bakanlık Uzmanları yenilenen Kümelenme Destek Programı hakkında OSTİM’de görüş alışverişinde bulundu.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSTİM Vakfı Müdürü Gülnaz Karaosmanoğlu, Anadolu Kümeleri İş Birliği Platformu (AKİP) temsilcileri ve OSTİM Kümelenmelerinin koordinatörlerinin katıldığı toplantıda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzmanı Hakan Bal, yenilenen program hakkında sunum yaptı.

Programın 4 temel alanı desteklediğini belirten Bal, bu alanları; Kurumsal Kapasite, Faktör Koşulları, Verimlilik ve Yenilik olarak sıraladı.

Destek oranı yüzde 70’e çıkarıldı

Desteklenen giderleri de anlatan Bal, makine, ekipman, yazılım, personel, ofis kirası, seyahat, konaklama, gümrük, ve nakliye, bina, araç, sarf malzeme, yeminli mali müşavir hizmeti, idari giderlerin desteklendiğini kaydetti.

Proje destek oranlarının da artırıldığını anlatan tecrübeli uzman, “Destek oranı KDV hariç yüzde 50'den yüzde 70’e çıkarıldı. Yerli makine ekipman alımında yüzde 70’e ilave yüzde 15 daha destek verilecek.” dedi.

Proje destek süresinin 5 yıl olduğunu belirten Hakan Bal, mücbir sebeplerle destek süresinin 2 yıl daha uzatılabileceğini kaydetti.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.