Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

‘Kümelenme’ye geri ödemesiz destek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kümelenme Destek Programı Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Ostim Editör
24 Eylül 2012 00:00

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kümelenme Destek Programı Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yönetmelikle, Türk sanayisinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğinin yükseltilerek, dünya ihracatından daha fazla pay alan, ağırlıklı olarak yüksek teknolojili ürünlerin üretildiği, imalat sanayisindeki kümelenme teşebbüslerinin desteklenmesi amaçlanıyor. Bir kümelenme teşebbüsünün desteklenme süresi 5 yıl olacak. Bakanlık tarafından sağlanacak geri ödemesiz destek oranı, her bir iş planı tamamlandığında iş planı toplam bütçesinin yüzde 50’sini, her destek kalemi bazında yüzde 75’ini geçemeyecek. Kümelenme teşebbüsünün sözleşmeye, yönetmeliğe ve mevzuata aykırı fiili tespiti halinde rapor düzenlenecek ve destek durdurulacak.
OSTİM Kümeleri tebliğe hazır
Yönetmelikle ilgili görüşlerini aldığımız, savunma ve havacılık, iş ve inşaat makineleri, yenilenebilir enerji ve çevre teknolojileri ve medikal olmak üzere dört farklı sektörde kümelenme çalışmalarının yürütüldüğü OSTİM OSB yönetimi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kümelenme Destek Programı’ndan oldukça ümitli.
OSTİM Vakfı Genel Sekreteri Gülnaz Karaosmanoğlu, OSTİM olarak bölgesel kalkınma çalışmaları çerçevesinde oluşturdukları kümelenmelerle çok önemli çalışmalara imza attıklarını ve kümelenme kavramının bölgesel ve sektörel kalkınma adına çok faydalı bir model olduğunu vurguladı. Verilecek olan bu desteklerin iş planları bazında değerlendirilecek olmasının da çok doğru bir karar olduğunu söyleyen Karaosmanoğlu, “Kümelenme kavramını hayata geçiren ilk kurumlardan biri olarak kümelerimizin yapılanmalarıyla, iş planlarıyla hazır durumdayız. Kümelenme çalışmalarının başlatıldığı günden bugüne, neredeyse 4 yıldır çok ders çalıştık, çok emek harcadık ve bünyemizdeki küme organizasyonlarını belli bir noktaya taşıdık. OSTİM Kümeleri olarak hazır durumdayız. Bakanlığımızın bu desteğini de son derece yerinde bir uygulama olarak görüyoruz.”
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.