Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Medikal Üreticileri Tahsilat Sorununa Çözüm Bekliyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) 3 No’lu İlaç ve Tıbbi Cihaz Meslek Komitesi Başkanı Metin Demir ve Komite üyeleri, ATO Başkanı Gürsel Baran ile bir araya gelerek, sektörün kamu ve üniversite hastanelerinden alacaklarının tahsilinde yaşanan sıkıntılar ile çözüme yönelik talep ve önerilerini dile getirdi.
Ostim Editör
29 Ağustos 2020 12:05

ATO Başkanı Gürsel Baran, ilaç ve tıbbi cihaz üretiminin ülkeler için savunma sanayii kadar stratejik olduğunu kaydetti. Baran, sağlık sektöründe yerli ve milli üretimi sağlayan işletmelerin ayakta kalmasının tüm dünyanın tıbbi malzemeye ihtiyaç duyduğu süreçte büyük önem taşıdığını söyledi.

Tahsilat sorunu çözüme kavuşturulmalı

Yaklaşık 400’ü üretici olmak üzere 2 bin civarında KOBİ’nin, kamu ve üniversite hastanelerinden gerçekleştiremediği tahsilat nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını belirten Demir, ödeme sürelerinin kamu hastanelerinde 14, üniversite hastanelerinde ise 36 aya yaklaştığını söyledi. Demir, "Üreticilerin satışını yaptığı ürünün parasını tahsil edememesi sektörümüzün en önemli sorunu. Sektörün verimli çalışabilmesi, geleceğe yönelik planlama yapabilmesi için tahsilat sorunu çözüme kavuşturulmalı.” dedi.

Sağlık sektöründe yerli ve milli üretimin önemine dikkat çeken Demir, “İşletmelerimiz tedarik ve üretim süreçlerini sağlıklı bir şekilde sürdürürken kamu ve üniversite hastanelerinden geciken ödemelerin yapılmasını talep ediyor. Sektörde sürdürülebilirliğin sağlanması bakımından firmalarımızdaki nakit akışlarının aksatılmaması son derece önemli." mesajını verdi.

Demir, tahsilatla ilgili COVID-19 salgını öncesinde de sorunların yaşandığını kaydetti

Savunma sanayii kadar önemli

ATO Başkanı Baran, hükümetin, pandemi sürecinde özellikle yerli üretim yapan sektörlerde yeterli desteği verdiğine dikkat çekti. İlaç ve tıbbi cihaz üretiminin ülkeler için savunma sanayii kadar stratejik olduğunu kaydeden Baran, sağlık sektöründe yerli ve milli üretimi sağlayan işletmelerin ayakta kalmasının tüm dünyanın tıbbi malzemeye ihtiyaç duyduğu süreçte büyük önem taşıdığını söyledi.

Baran, “Sağlık sektörü COVID-19 pandemisi nedeniyle zorlu bir dönem geçiriyor ancak bununla beraber içinde yaşadığımız süreçte ilaç ve tıbbi cihaz sanayimizin büyümesi ve gelişmesi için üreticisinden satıcısına, kullanıcısına kadar tedarik zincirindeki tüm paydaşların iş birliği ve güç birliğine ihtiyaç var. Sektörün tahsilat sorununa çözüm üretilmesi, üretimin devamlılığı açısından da önem taşımaktadır.” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.