Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Milli Elektrikli Tren’de Seri Üretim Başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Raylı Sistem Araçları A.Ş. (TÜRASAŞ) Sakarya Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Bakan, “Hepimizin göğsünü kabartan projemiz Milli Elektrikli Tren Setinin üretimine başlandı.” dedi.
Ostim Editör
08 Aralık 2020 15:21

Karaismailoğlu, “Hepimizin göğsünü kabartan projemiz Milli Elektrikli Tren Setinin üretimine başlandı. 2020 yılının ilk yarısında prototipi raylara indirilen 2 adet setin 2021 yılında seri üretimine başlıyoruz Projemizde yerlilik oranı yüzde 60’a ulaşmıştır.  Yerlilik oranını seri üretimde yüzde 80’e çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi. 

“2021 yılında seri üretimine başlıyoruz”

Bayrağa ve vatana gönül vermiş herkesi gururlandıran TÜRASAŞ’ın bir süre önce TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMAŞ’ı da çatısı altında topladığını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, TÜRASAŞ’ın demiryolu sektöründe 100 yılı aşan tecrübe ve 4 bine yakın kalifiye insan gücü ile ülkenin raylı sistemler sektörünün en büyük temsilcisi olduğunu bildirdi. Karaismailoğlu, “Hepimizin göğsünü kabartan projemiz Milli Elektrikli Tren Setinin üretimine başlandı. 2020 yılının ilk yarısında prototipi raylara indirilen 2 adet setin 2021 yılında seri üretimine başlıyoruz.” mesajını verdi.

“Dünyaya raylı sistem ekipmanları üreteceğiz”

Gaziantep Belediyesi’nin 32 araçlık Gaziray Projesini anımsatan Bakan Karaismailoğlu, “Yapılan raylı sistemler ihalesini TÜRASAŞ kazandı. İnşallah ülkemizdeki raylı sistem sektöründeki araçları da TÜRASAŞ üretmeye devam edecektir. Ülkemiz raylı sistemler konusunda da artık kendi teknolojisini üreten, geliştiren ve ihracat eden bir ülke konuma gelmiştir. Hem TÜRASAŞ hem de mili sermayeli yerli şirketlerimiz ile birlikte dünyaya raylı sistem ekipmanları üreteceğiz.” dedi.

Tasarım çalışmaları 2021’de de devam edecek

TÜRASAŞ’ın 2021 yılında Milli Banliyö Tren Seti’nin prototip imalatına başlayacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, 225 km/sa hıza sahip hızlı tren projesinin tasarım çalışmalarının 2021 yılında da devam edeceğini bildirdi. Karaismailoğlu, “Yerli ve milli projeler kapsamında Milli Elektrikli Tren Seti Projesi ilk prototip setinin tasarım ve imalat çalışmaları burada yani TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğümüzde tamamlanmıştır.” dedi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.