Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Milli ERP 2021 Yılında Kuruluyor

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, Milli Kurumsal Kaynak Yönetimi (ERP) Projesi’nde, 2021 yılında ilk kurulumlarını yapmayı, daha sonra canlıya alma işlemlerini gerçekleştirmeyi planladıklarını anlattı. Genel Müdür Nacar Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi hakkında da açıklamalarda bulundu.
Ostim Editör
24 Ağustos 2020 09:43

HAVELSAN Genel Müdürlüğüne atanan Dr. Mehmet Akif Nacar, savunma sektöründe görev yapan basın mensupları ile tanışma toplantısı gerçekleştirdi.

HAVELSAN Merkez Yerleşkesinde düzenlenen toplantıda, gündeme ve HAVELSAN’ın savunma sanayii çalışmalarına yönelik değerlendirmeler yapan Dr. Nacar, önemli açıklamalarda bulundu.

HAVELSAN’ın 25 yıllık deneyimle Milli Muharip Uçak projesinde yer alma çalışmalarına değinen Nacar, “Simülatörde geliştirdiğimiz harekât test ortamı yazılımını daha da geliştirerek, yabancı muadilleriyle eş düzeye getirerek kullanıma açalım diye düşündük. Bunun için de 1 yıldan fazla süredir gerek Savunma Sanayii Başkanlığı ve gerek TUSAŞ’la görüşüyoruz.” dedi.

Milli Kurumsal Kaynak Yönetimi (ERP) Projesi hakkında da bilgiler veren Nacar, şunları kaydetti: “Kurumsal kaynak yönetimi alanında geliştirmeye başlanan bu yazılıma birçok kamu kurumunun, özel sektör firmalarının ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Özellikle KOBİ’lerin bu anlamda çok ciddi ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Stok, demirbaş, finans, bordro gibi bütün modülleri içerisinde barındıran çeşitli ölçeklerde bulut ortamına da taşıyabileceğimiz bir platform. 2021 yılında ilk kurulumlarını yapmayı, daha sonra canlıya alma işlemlerini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu da HAVELSAN’ın yüz akı olacak güzel projelerinden bir tanesi.”

Sektörün ufkunu açacak

HAVELSAN’ı HAVELSAN yapan en önemli projelerden birinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 1990’lı yıllardan itibaren geliştirilmeye başlanan ve güncel ihtiyaçlara göre halen geliştirmesi süren Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi Projesi (HvBS) olduğunu dile getiren Nacar, bu projenin bir benzerinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için de projelendirme çalışmalarının başladığını kaydetti.

Nacar, konuya ilişkin şunları söyledi: “Diğer bir projemiz yine Komuta Kontrol ve Savunma Teknolojileri birimimizin yoğunluklu olarak geliştirdiği ORSA projesi. Bu da HAVELSAN’ı HAVELSAN yapan ve halen geliştirmesi süren, devam eden HVBS Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi Projesi’nin bir benzerinin, daha yeni nesil dediğimiz bir sonraki kuşağının uygulandığı, içerisinde big datadan yapay zekâya kadar bütün cloud teknolojilerine kadar kullanıldığı, Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacına hitaben geliştirilecek olan bir ORSA projesi konusu var. Bu konuda da biz önemli yol almaya başladık. Henüz daha projelendirme aşamasında bu ama HAVELSAN’ın ve sektörün ufkunu açacak bir proje.” dedi. 

Oto pilottan otonom sisteme

Popüler teknoloji alanlarından insansız/robotik sistemler alanında da HAVELSAN’ın çalıştığını kaydeden Nacar, “Simülatörlerde kullandığımız oto pilot yaklaşımından yola çıktık. ‘HAVELSAN olarak oto pilot yapabiliyoruz ve o zaman otonom sistem de yaparız’ dedik ve bu şekilde otonom sistemlere girdik. Tabi biliyorsunuz otonom sistemler yeni bir konu değil savunma sanayinde, bu alanda faaliyet gösteren çeşitli firmalar var, İHA bazında bunu yapanlar var, işte Kamikazesi var başka sürü İHA yapmaya çalışan diğer firmalarımız var. Biz bunların yol haritasıyla da bunlarla da çelişmeden daha ileri ne yapabiliriz dedik. Bu konuda sürü algoritmalarını uygulayalım istedik. Dolayısıyla, sürü zekâlı sistemler üzerinde yoğunlaştık. Sadece otonomi değil, aynı zamanda bunların sürü olarak da hareket etmesi konusunda çalışmalar yürüttük.” Dedi.

Geçen yıl IDEF’te insansız kara aracını sergilediklerini hatırlatan Nacar, şunları söyledi: “O zaman otonom özellikte değildi, uzaktan kumandalıydı. Son testlerle birlikte aslında bunu da insansız hale getirdik, kendi kendine rotayı takip edebiliyor, belli bir görevi icra edebiliyor. Bu bir Ar-Ge projesi. Önünde bir takvim, bir zaman var. Yani bu bir anda hemen olmuyor. Hemen algoritmaları uyguladık, sahaya çıktık, bu hemen seri üretime geçsin, hemen envantere girsin şeklinde olmuyor. Bir süreç var burada ve o süreç işliyor. İnşallah bu yılsonunda, en kısa zamanda bunu da hazır hale getireceğiz. Çeşitli projelerle bunu destekleyerek ilgili birimlerin, kurumların hizmetine sunacak şekilde bir noktadayız ve bu güzel bir şekilde bu projemiz de devam ediyor.”

TÜBİTAK BİLGEM ile HAVELSAN arasında imzalanan Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi İş Birliği Protokolüne de değinen HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, “TÜBİTAK’ın geliştirdiği bir sistem ama sistemin pazarlamasında, yaygınlaştırılmasında HAVELSAN daha rahat esnek bir şekilde hareket edebilecek, bu ürünleştirebilecek. Hem TÜBİTAK hem de teknoloji transferiyle HAVELSAN kazanmış oldu. Bununla ilgili de çalışmalarımız en son Cumhurbaşkanımızın katıldığı bir toplantıda protokol imzalanmasıyla aslında sonuçlanmış oldu. Ama tabi burada bize büyük ev ödevleri çıktı, biz artık büyük bir yükümlülük altına girdik.” dedi.

Defense News Dergisi tarafından açıklanan dünyanın ilk 100 savunma şirketi listesinde HAVELSAN’ın bu yıl ilk kez yer almasını ve Türkiye’nin ilk kez 7 şirketle temsil edilmesini değerlendiren Nacar, “Listede önümüzdeki yıllarda kalabilmek önemli. Daha yüksek noktalara yavaş yavaş, hedeflerimizi ve ciromuzu büyüterek ulaşmak istiyoruz. Listeye giren diğer 6 firmamızı da kutluyorum. Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde savunma sanayimiz için kritik kararlar alan Savunma Sanayi İcra Komitemizin, Savunma Sanayii Başkanlığımızın, Milli Savunma Bakanlığımızın, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, TSK Güçlendirme Vakfımızın bu önemli başarıda pay sahibi olduğunu biliyor ve onlara şükranlarımızı arz ediyoruz.” diye konuştu.

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, bu projelerin HAVELSAN’ın gelecek 10 yılına ışık tutacak projeler olduğunu da dile getirdi.

Telekom, Teknoloji, IT hepsi birbirine yaklaşıyor

OSTİM’de faaliyet gösteren Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi tarafından yürütülen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesinde HAVELSAN da önemli paydaşlardan.

Proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan HAVELSAN Genel Müdür, projenin pandemi nedeniyle yıl sonunda tamamlanacakken gelecek yıl Mart ayına sarktığını kaydetti.

Nacar, şu bilgileri verdi: “HAVELSAN, telekom alanında faaliyet gösteren sektör anlamında bir firma değil, ama biz yazılım sektöründeyiz ve artık telekom, teknoloji, IT hepsi birbirine yaklaşıyor. Yani bugün bir Apple firması banka kuruyor veya para transferi yapıyor. Bir efendim Toyota firması teknoloji üssü açıyor mesela. Dolayısıyla, bu teknolojiler birbirine yaklaşıyor.

HAVELSAN’ın da IT altyapısıyla çünkü bu 5G demek aslında yazılım tabanlı network demek, yani yazılım tabanlı GSM bir noktada demek veri taşıma demek. Bu şu demek aslında: Yazılım tabanlı olduğu zaman donanım bağımlılığının ortadan kalkıyor olması demek, marka bağımlılığının ortadan kalkıyor olması açık kaynakla başlayan ve üretilen yazılımların mesela bir santral yazılımı, bir baz istasyonu yazılımı, bir efendim o aradaki linkleri sağlayan yazılımlar filan bütün bunlar burada çalışan yazılımlar servis tabanlı, bulut tabanlı olmaya doğru gidiyor. Dolayısıyla, burada öne çıkan OpenStack, Kubernetes gibi teknolojiler bu çekirdek istasyonların yazılımında kullanılıyor. Bu yönüyle HAVELSAN bu projelerde yer almış oldu, bu projede yer almış oldu ve bu alandaki bu sadece operatörlerin desteklediği genel telekom altyapısı değil, özel virtual private network dediğimiz özel networkleri de beraberinde getiren bir konu. Yani eskiden mümkün olmayan, çünkü network dilimleme denen bir konu var hani ağı genel bir ağ üzerinde telekom ağı üzerinde özel bir ağ oluşturabiliyorsunuz. Ne için? Mesela bir afet durumunda bunu yapabiliyorsunuz. Veya bir mesela bir yangınla ilgili bir 112’yi vesaire mesela sağlık şeyi filan bu tip bir felaket durumunda bunu şeyden bağımsız hale getirebiliyorsunuz ana gövdeden. Bu gibi kurumsal konularda HAVELSAN bu yazılımını kullanarak aslında çok fazla Telekom operatörlerinin iştigal ettiği alana çok fazla girmeden savunma sanayi, güvenlik konularında işte mission kritik dediğimiz görev kritik sistemlerde bunun kullanımını yaygınlaştırmak gibi bir hedefi var HAVELSAN’ın.”

 

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.