Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Milli Tren Son Sürat

TCDD, Milli Tren Projesi’ne katkı verecek firmaları tespit çalışmalarını sürdürüyor.
Ostim Editör
09 Ağustos 2014 10:27

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Milli Tren Projesi’ne katkı verecek firmaları tespit çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda TCDD teknik heyeti Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi’ne (ARUS) üye 17 firmada incelemelerde bulundu.

2013 yılı Aralık ayında açıklanan Milli Tren Projesi’yle yeni nesil tren setlerinin özgün tasarım ve yerli teknolojiyle ülkemizde üretilmesi çalışmalarına başlandı.

TCDD Fabrikalar Dairesi Koordinatörlüğü, TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ, TÜDEMSAŞ, DATEM Fabrikalar Dairesi, Cer Dairesi ve Tesisler Dairesi’nden, projede görevli personel, ARUS üyesi işletmelerin üreteceği komponentleri yerli üretim yeterliliklerini tespit etmek üzere sahaya indi.

Ankara’daki 17 firmayı kapsayan ziyaretlerde 13 sorudan oluşan daha detaylı bir anket daha verildi. Anket çalışması ile firmaların özel konularda bilgisine başvurularak Milli Tren Projesi için bilgi havuzu oluşturulacak.

Teknik geziden kazanımlar
Ziyaretlerin ardından firma yetkinliklerine ilişkin olarak; İlk Airbus A400M Askeri Nakliye uçağı “ATLAS”ın kablolama çalışmasında bir kısmının ME-GE Teknik tarafından yapıldığı, Güçlü Madeni Eşya tarafından Türkiye’de ilk olarak elektro mekanik metro kapısı prototipinin üretildiği ve 5 aydır aralıksız çalıştırılarak test edildiği, Eymak (Das Lager Rulman) tarafından özel rulman üretimi yapılabileceği, Ekstra Metal tarafından Siemens’in Yüksek Hızlı Trenlerinde kullanılan redüktör ana gövdesinin döküldüğü ve işlendiği, Ilgaz İnşaat tarafından kurulan fabrikada vagon imalatı çalışmaları yürütüldüğü, Ankara Olimpia Otocam tarafından Milli Trenlerin bütün camlarının Türkiye’de üretilerek test edilebileceği, Bozankaya firmasının Milli Trenler için Alüminyum Car Body üretimi yapabileceği ve Havelsan’ın Milli Trenlerin bütün yazılım ve simülasyonlarının yapabileceği bilgisine ulaşıldı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.