Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSBÜK 10. Olağan Genel Kurulu

OSBÜK 10. Olağan Genel Kurulu’na Bakanların açıklamaları damga vurdu. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “Ülkemizdeki organize sanayi bölgeleri Avrupa'nın en ucuz elektriğini ve doğalgazını kullanıyor" derken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de OSB yönetiminin dikkatle yapılması gerektiğini söyledi.
Ostim Editör
30 Temmuz 2012 00:00

OSBÜK 10. Olağan Genel Kurulu’na Bakanların açıklamaları damga vurdu. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “Ülkemizdeki organize sanayi bölgeleri Avrupa'nın en ucuz elektriğini ve doğalgazını kullanıyor" derken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de OSB yönetiminin dikkatle yapılması gerektiğini söyledi.
 

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) 10. Olağan Genel Kurulu, 1. Organize Sanayi Bölge (OSB) Müdürlüğü Salonu'nda gerçekleştirildi. Genel kurula, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de katıldı.
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, organize sanayi bölgelerinin Türkiye'nin gelişen yüzünün önemli bir parçası olduğunu belirterek, OSB'ler tarafından sanayicilerin bulundukları yerleri derli toplu hale getirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Yıldız, "Öncelikle Bursa Organize Sanayisi'nin girişimi oldu. 'Bursa OSB'de kömürle alakalı bin megavatlık bir yer isteriz' dediler. OSBÜK de 3 bin megavat civarında taleplerinin olduğunu belirtti. Türkiye'de önümüzdeki yıla kadar 17-18 bin megavatlar civarında kömür santralini ihale etmiş olacağız. Her zaman olduğu gibi açık bir ihaleyle olacak" diye konuştu.
 

Organize sanayilerde şu anda elektriğin 22 Avrupa ülkesinden daha ucuza kullanıldığını belirten Yıldız, doğalgazın ise 27 ülkeden daha ucuza kullanıldığını ifade etti. Yıldız, Rusya Federasyonu ile geçen hafta toplantı yaptıklarını bildirerek, "Siz bunu nasıl yapıyorsunuz, Avrupa'nın şu anda en ucuz doğalgazını kullanıyorsunuz' dediler. Biz dünyanın gerçeklerinden kopamayız. Şu anda ham petrolün fiyatı ortada, doğalgazın fiyatları ortada... İstikrarlı bir fiyat arz etmiyor. Türkiye'nin dışındaki komşu ülkelerin özellikle bölgesinde siyasi istikrarsızlıkların getirdiği sonuçları Türkiye göğüsleme durumunda. Böyle bir gerçek var. Bir gerçek daha var, organize sanayi bölgeleri Avrupa'nın en ucuz elektrik fiyatlarından birini kullanıyor ve en ucuz doğalgazını kullanıyor" şeklinde konuştu.
 

Sanayicilerden en büyük beklentilerinin enerji verimliliği ile alakalı yapılacak işler olduğunu anlatan Yıldız, sanayicilerin önüne konan fizibiliteyi 7-8 yılda amorti etmesi dolayısıyla sanayicilerin enerji verimliliği ile alakalı bir yatırım yapmayı tercih edeceğini söyledi.
 

OSB’ler dikkatli yönetilmeli
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün ise, organize sanayi bölgeleri için mevzuat değişikliğine ihtiyaç olduğunu belirterek, "Zaman zaman tadilatlar yapıldı ama kapsamlı olarak gözden geçirilmeye ihtiyaç var" dedi. Ergün, organize sanayi bölgelerinde kaçak yapılaşmalara OSB yönetiminin izin vermemesi gerektiğine dikkat çekerek, bir gıda tesisinin yanına mıcır tesisi kurulmasına izin vermemesi gerektiğini söyledi. Ergün, "Bir organize sanayi bölgesinde arkadaşlar gıda tesisinin yanına mıcır tesisi kurulması için izin vermişler. Olmaz arkadaşlar, bunu kime izah edebilirsiniz. Bu dikkatsizliklerden kaçmak lazım, yoksa organize sanayi bölgeleri güvenilmeyen bir kurum haline dönüşür" diye konuştu.
 

ASO Başkanı Özdebir de, "Sayın Enerji Bakanımızdan OSB'lere lisanslı doğalgaz dağıtım yetkilerinin verilmesini istiyoruz. İmtiyaz sözleşmeleri sona eren ve yenilenecek olan dağıtım şirketlerine hiçbir hizmet almadan taşıma bedeli artık ödeme istemiyoruz" dedi. Özdebir, BOTAŞ'ın bütün OSB'lere OSB tarifesi üzerinden doğalgaz tedarik güvencesi vermesinin sağlanması gerektiğini ifade etti
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.