Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSBÜK Memiş Kütükcü ile Devam Ediyor

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) 17. Olağan Genel Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) salonunda gerçekleştirildi. Yapılan seçimde, Memiş Kütükcü yeniden OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Kütükcü, 4 yıl boyunca görev yapacak.
Ostim Editör
06 Temmuz 2019 11:24

Genel kurula, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler ve Organize Sanayi Bölgeleri OSBÜK temsilcileri katıldı.

Genel kurula OSTİM’i, temsilen OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ve OSTİM OSB OSBÜK temsilcisi Erol Barutçu katıldı.

Divan heyetinin teşkilinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda konuşan OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü, geçmiş dönem faaliyetlerini anlattı.

Yeni nesil OSB modeli peşinde

OSBÜK olarak Üretim Reform Paketinin çıkmasına önemli katkılar verdiklerini ifade eden Kütükçü, “Yeni ve daha yüksek katma değer üreten sanayileşme modelinin peşindeyiz. OSB’lerimizi Devletimizden isteyeceğimiz yeni nesil desteklerle güçlendireceğiz.” dedi.

“OSB’ler dünyaya rol model oldu”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, OSB’lerin Türkiye’nin sanayileşmesinde dünyaya rol model olduğunu vurguladı.

OSBÜK’ün kurumsal bir yapıya kavuştuğunu dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Yarım asırlık OSB tecrübemiz çevre coğrafyalarda rol model alınır haline geldi. Bugün İtalya ve Çin arasında en büyük sanayi üretim ülkesiysek bu OSB alt yapıları sayesinde.” görüşünü paylaştı.

Sanayicilerle yol yürümeye devam

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayicilerin ve üreticilerin istihdamlarıyla ve vergi ödemeleriyle ekonominin birinci basamağında yer aldıklarına işaret etti.

Sanayicilere hitap eden Bakan Varank, “Sizlerle her daim yol yürümeye, sanayinin rotasını belirlemeye devam edeceğiz. İki yıl önce hayata geçirdiğimiz Üretim Reform Paketiyle OSB’lerin sorunlarına çözüm getirmiş olduk. Sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin elektrik faturalarında ödedikleri TRT payını kaldırmış olduk. Sanayi sicil belgesi almış her sanayici için emlak vergisini kaldırdık.

Bakanlığımızın hazırladığı OSB Uygulama Yönetmeliği ve Yer Seçim Yönetmelikleri yenilendi. OSB’lerin yatırım dostu yerler olmasının önünü açtık.” dedi.

Bakanlık olarak OSB’lerde 7 milyar liralık kredi desteği sağladıklarını altını çizen Varank, 2023 yılında OSB’lerin toplam istihdam sayısının iki buçuk milyon kişi olmasını beklediklerini vurguladı.

Genel kurulda yapılan seçimde 4 yıl görev yapacak OSBÜK yönetimi belirlendi. Seçim sonuçlarına göre yönetim kurulu şu isimlerden oluştu; Memiş Kütükcü-Başkan, Salih Esen, Bekir Sütcü, Tahir Nursaçan, Mustafa Türker, Seyit Ardıç, Erol Gülmez, Erdim Noyan, Cengiz Şimşek, Ali İhsan Özdoğan, Adnan Keleşoğlu. Denetim kuruluna da; Ömer Ünsal ve Sabri Tekli seçildi. 

 

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.