Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSSA, Pakistan Sanayisine Destek Verecek

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), Pakistan firması ile iş birliği anlaşması imzaladı. Karaçi’deki IDEAS Fuar’ında atılan imza ihracat olanaklarını artıracak. Diğer yandan Pakistan Hava Kuvvetleri OSSA’nın kümelenme tecrübelerinden yararlanacak.
Ostim Editör
10 Aralık 2018 10:19

Pakistan'ın Karaçi kenti, 27-30 Kasım 2018 tarihlerinde IDEAS Uluslararası Savunma Fuarı ve Semineri’ne ev sahipliği yaptı. 10'uncusu düzenlenen etkinlikte, dünyanın birçok ülkesinden savunma sanayii temsilcileri ve üst düzey yöneticiler tedarikçi aradı.

İki yılda bir gerçekleştirilen IDEAS’ta, Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği ile beraber 25 Türk firması yer aldı. OSSA, sektörün önemli buluşmasına, küme üyeleri Aksa Run Flat, CES İleri Kompozit, Galen Teknoloji, Garanti Giyim, Nero Endüstri’yle birlikte katıldı.

İhracatı geliştirme adımı

OSSA standı, fuar boyunca askeri ve sivil yöneticilerden yoğun ilgi gördü. IDEAS’ta oldukça verimli görüşmeler gerçekleştiren küme, Pakistanlı Supreme Tecnocrafts firması ile iş birliği anlaşması imzaladı. Galen Teknoloji de Supreme Tecnocrafts’la el sıkıştı.

Atılan imzalar, iki ülkenin arasında sanayi ve teknoloji geliştirilmesi konusunda iş birliğine katkıda bulunmak ve KOBİ'lerin yeni pazarlara açılması için önem taşıyor.  Anlaşmayla birlikte OSSA üyeleri Pakistanlı firma kanalıyla ülke pazarına üretim kabiliyetlerini ve ürünlerini pazarlayabilecek, ihracat kapasitelerini artırabilecek.

OSSA’nın çalışmaları, Türkiye ve Pakistan firmalarının KOBİ’ler düzeyinde uzun dönem iş birliklerini artırmasının yolunu açtı. Pakistan heyetleri ile yapılan görüşmelerde; 213 OSSA üyesinin savunma ve havacılık kabiliyetleri kapsamında; talaşlı imalat, elektromekanik, yüzey işleme, kompozit, test altyapısı ve diğer üretim süreçlerinin ayrıca motor revizyonu, balistik cam, yangın kontrol sistemleri ve birçok yedek parça ürünü talep gördü ve bu imkânların Pakistan’a sunabileceği tespit edildi.

OSSA ayrıca, kümelenme konusundaki tecrübelerini Pakistan'daki kümelenme planına model olarak sunmak ve burada benzer bir kümelenmenin oluşturulmasına katkı sağlamak konusunda Pakistan Hava Kuvvetleri ile görüşmeler gerçekleştirdi. 2019 yılında yeni adımların atılacak. Bu kapsamda Pakistanlı yetkililer Ankara’da ağırlanacak.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.