Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM 40 yıllık deneyimini Irak’a taşıyor

Irak’ın yeniden inşasında başoyuncu olarak seçilen OSTİM, 40 yıllık deneyimini Nasiriyah bölgesine taşıyor. OSTİM ve Nasiriyah heyeti arasında yapılan işbirliği yaklaşık 40 sektör için yeni bir pazar oluşturacak.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Irak’ın yeniden inşasında başoyuncu olarak seçilen OSTİM, 40 yıllık deneyimini Nasiriyah bölgesine taşıyor. OSTİM ve Nasiriyah heyeti arasında yapılan işbirliği yaklaşık 40 sektör için yeni bir pazar oluşturacak.

OSTİM (Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi) uluslar arası boyutta model olmayı sürdürüyor. Irak’ın yeniden inşası sürecinde Iraklı yöneticilerin de ilgi odağı olan OSTİM, Nasiriyah bölgesine 40 yıllık deneyimini taşıyarak, aynı modeli söz konusu bölgede de kuracak. Yaklaşık dört yıllık görüşmeler temelinde imzalanan protokole göre, Türk KOBİ’leri için yeni ve önemli bir pazar oluşturulurken, Irak için de sanayileşme de önemli bir adım olacak. Nasiriyah’da kurulacak olan OSB’de yatırım yapmak isteyen Türk KOBİ’lerine öncelikli olarak ücretsiz arazi tahsisi yapılırken, 10 yıl boyunca gümrük dâhil tüm vergilerden muafiyet sağlanacak.

50 bin istihdam
Protokolde Irak tarafını temsil eden Thi-Qra Eyaleti Yatırım Komisyonu Başkanı Dr. İsmail Abdulhüssein, dört yıldır OSTİM’i yakından izlediklerini ve söz konusu işbirliğini Irak tarafı olarak OSTİM’e teklif ettiklerini söyledi. Dr. Abdulhüssein, Irak’ın gelinen noktada her şeye ihtiyacı olduğunu dile getirirken, yeniden inşa sürecinde OSTİM’in başrol oyuncusu olarak seçildiğini kaydetti. Abdulhüssein, sanayileşme, eğitim, girişimci konularında OSTİM deneyiminin kendileri için ciddi önem taşıdığına dikkat çekerken, projenin gerçekleşmesi sonucunda Irak’ta 50 bin kişilik bir istihdam sağlanacağını belirtti.

Petrole alternatif endüstriyel yatırım
Dr. İsmail Abdulhüssein işbirliği süreci ile ilgili olarak Gözlem’e şu bilgileri aktardı:
“Bu işbirliği sürecinde birincil hedefimiz, sanayileşmeyi sağlarken aynı zamanda Iraklı girişimciler oluşturmak, istihdam sorunumuza çözüm üretmek. İkinci hedef ise, Irak’ta petrol dışında milli gelire katkı sağlayacak endüstri yatırımlarını harekete geçirmek. Üçüncüsü de petrol yan sanayinin gelişmesini sağlamak. Uzun vadede ki hedefimiz ise, OSTİM’in süreklilikle birlikte gelişim felsefesini, sistemini Nasiriyah’da da gerçekleştirmek.

Irak’ta bedava arazi tahsisi
Yaptığımız işbirliği protokolü ile Nasiriyah bölgesinde OSTİM’i tamamlayacak nitelikte bir OSB kurulacak. Ankara OSTİM’de yapılan üretimin tamamlayıcı unsurları ilk etapta Nasiriyah’ta kurulacak olan OSB’de yapılabilecek. Böylece OSTİM’de de canlanma sağlanmış olacak. Sadece OSTİM’li yatırımcı değil tüm Türk yatırımcısı için bölgede yatırım söz konusu olabilecek. Projenin şöyle bir artısı daha olacak; Irak tümüyle geniş bir imar projesi başlatmış durumda. Dolayısıyla sadece Türk değil diğer ülke yatırımcıları da bölgede olacak. Biz böylece diğer ülke yatırımcılarıyla Türk yatırımcılarının işbirlikleri için de bir aracı rolü üstlenmiş olacağız.
Nasiriyah’da yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcısına öncelikle çok sembolik bir rakamla, hatta bedava denilecek tutarda arazi tahsisi sağlanacak. Proje Türk KOBİ’leri için en az 40 sektörde yeni bir pazar açacak.”
Bölgede öncelikli olarak inşaat, elektrik üretim ve dağıtımı, alt yapı ve petrol yan sanayi ile ilgili sektörlerin yatırımcı için avantaj oluşturduğunu dile getiren Abdulhüssein, “Ekmeği dahi ithal eder durumdayız yani her alanda yatırıma ihtiyaç söz konusu” değerlendirmesi yapıyor.

Finans mimarisi yapılıyor
Dr. İsmail Abdulhüssein, gelinen noktada OSTİM ile finans mimarisi üzerinde çalıştıklarını belirterek, Türk yatırımcılara şu çağrıda bulundu:
“Medya güvenlik konusunu abartıyor. Irak’ta bu anlamda yatırımcıyı rahatsız edecek bir durum söz konusu değil. Hukuki düzenlemeler tamamlandı bu anlamda da yatırımcıyı sıkıntıya sokacak bir sorun yok. Kim erken hareket ederse kazançlı çıkacak. Yabancı yatırımcı Iraklı yatırımcı ile aynı haklara sahip olacak. İşbirliği kapsamında Nasiriyah’da yatırım yapacak olan Türk girişimcisi 10 yıl gümrük dâhil tüm vergilerden muaf olacak. Eğer Iraklı bir ortak alırsa da 15 yıl bu avantajdan yararlanacak. Bölge doğrudan serbest bölge statüsünde olacak. Yatırımcı istediği kadar kapitali Irak’a getirebilecek ve de çıkartabilecek, istediği kadar işçiyi ikamet ettirebilecek. Sanayi teşvikleri ile ilgili çalışmalar henüz devam ediyor önümüzdeki günlerde bu gelişmeleri de Türk yatırımcısıyla paylaşacağız.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.