Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ostim Modeli Dünyada Talep Görüyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev ile Başbakan Tayyip Erdoğan Kazakistan'a sanayi bölgesi kurma projesini OSTİM Yön. Kıl. Başkanı Orhan Aydın'dan dinledi.
Ostim Editör
30 Ekim 2012 16:20

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev ile Başbakan Tayyip Erdoğan Kazakistan'a sanayi bölgesi kurma projesini OSTİM Yön. Krl. Başkanı Orhan Aydın'dan dinledi. Aydın'in yaptığı sunumda Kazakistan'a önce ticari işbirliklerinin artırılması ve ardında sanayi bölgesinin kurulmasına katkı ve model sağlanacağım belirterek ortak projenin önceliklere göre hızla hayata geçeceğini anlattı. Ostim Başkan Orhan Aydın ile ikili görüşmeler yapan Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Yeni Teknoloji Bakanı Aset Isekeşev "Kazakistan'da ortak Türk-Kazak OSB'si kurulması için anlaştık. İki yıl içinde hayata geçecek" dedi. Türkiye-Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in de katıldığı zirvede Türk ve Kazak işadamları 1.3 milyar dolar değerinde 17 anlaşmaya imza attı. Aynca yatırım değeri 834 milyon dolar olan 6 anlaşma iki liderin huzurunda imzalandı. Zirvede konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yeterli düzeyde olmadığını belirterek 2015 yılına kadar 4 milyar dolar ticaretin 10 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi. İnşaat, turizm otoyol, demiryolu, liman, köprü yapımı gibi alanlarında önemli işbirliği yapabileceklerini ifade eden başbakan Erdoğan.uçak bilet fiyatlarının ucuzlaması için de THY ve Kazak Havayollarının çalışma yapacağını sözlerine ekledi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur sultan Nazarbayev ise, ülke olarak son 2.5 yılda 11 milyar dolarlık 450 projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Nazarbayev, "2020 yılına kadar 500 büyük işletme açmayı düşünüyoruz. Bu projelerin toplam yatırım değeri 56 milyar doları bulacak" diye ifade etti. Kazakistan'ın Çin'le 25 milyar dolar, Rusya'yla 30 milyar dolar, Avrupa'yla ise 50 milyar dolarlık ticaret yaptığım ifade eden Nazarbayev, "İki ülke arasındaki 4 milyar dolar yeterli değil. Bunu daha yukarılara çıkarmalıyız.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.