Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Murat Yülek Atandı

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne, 27.04.2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararıyla Prof. Dr. Murat Yülek atandı.
Ostim Editör
27 Nisan 2019 08:32

2547 sayılı Yükseköğrenim Kanunu’nun 13. maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2., 3. ve 7. maddeleri gereğince OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Murat Yülek’in; makroiktisat, finans, finansal ve iktisadi kalkınma konularında yurt içi ve dışında çok sayıda eseri bulunuyor.

Dünyanın saygın üniversitelerinde dersler veren, ülkemizde ve uluslararası kuruluşlarda görevlerde bulunan Prof. Dr. Murat Yülek, son yıllarda sanayi politikaları, kamu satın alma politikalarının teknolojik gelişme üzerindeki etkileri, bilim, sanayi ve yenilikçilik politikaları üzerinde araştırmalarıyla tanınıyor.

Türkiye’nin geleceği için nitelikli insan kaynağı yetiştirilecek

Prof. Dr. Murat Yülek, OSTİM Teknik Üniversitesi’nin web sitesindeki mesajında, ‘Sanayinin Üniversitesi’ olmayı amaçlayan OSTİM Teknik Üniversitesi’nin temel hedefinin; bilim ve teknolojiyi uygulamaya dönüştüren mezunlar yetiştirmek olduğunu ifade etti. Bu hedefe, merkezinde yer aldıkları iş dünyası, sanayici ve  kamu sektörü ile güçlü bir iş birliği yaparak varacaklarını dile getiren Yülek şu görüşleri paylaştı:

“Sahip olduğumuz bu avantajları uluslararası standartlarda bir eğitim, araştırma ve uygulama altyapısı ve donanımı ile destekleyerek, yenilikçi teknolojiler ve girişimcilik modelleri başta olmak üzere önceliklendirdiğimiz sanayi ve ekonomi dallarında etkin bir rol oynamayı hedeflemekteyiz.

Üniversitemiz rekabetçi iş dünyasının gerektirdiği bilgi ve donanıma sahip, vizyonu geniş, özgün, soran, cevap arayan, iş başında öğrenen, tasarlayan, yapan, yaşatan, yenilikçi, yaratıcı, girişimci, mesleki yeterliliği kazanmak için çalışan, kültürel farkındalığı yüksek, takım içinde çalışabilen, yöneten ve yönetebilen, insani değerleri özümsemiş, topluma faydalı mezunlar yetiştirerek Türkiye’nin geleceği için nitelikli insan kaynağı yetiştirmeyi prensip olarak belirlemiştir. 

Üçüncü nesil üniversite

OSTİM Teknik Üniversitesi bir üçüncü nesil üniversitedir. İkinci nesil üniversite, 18. yüzyıldan sonra yaşanan işbölümü devriminin etkisiyle daha çok bilimsel araştırma ve eğitimi hedeflemişken geliştirilen bilgilerin uygulamaya, üretime dönüştürülmesi şirketlere bırakılmıştı. Bu durum, bu ikili arasındaki iş birliğinin azalmasına, aralarındaki mesafenin artmasına sebep oldu. Üçüncü nesil ya da girişimci üniversite ise bu katı duvarları toplumun faydasına ortadan kaldıran, üniversiteyi şirketlerle birlikte üretim ve yenilikçilik sürecinin merkezine oturtan bir yaklaşımdır.

“Bölgemiz ve ülkemizin kalkınması için çalışacağız”

Yaşadığımız çağın gerektirdiği üniversite sanayi iş birliği temelinde patent, faydalı model, endüstriyel tasarım, marka geliştirme kapasitesini arttırmak, girişimcilik ve yenilik yapmak, ekonomik katkı ve ticarileşmeyi hedeflemek, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin ana eksenini oluşturmaktadır. Girişimci üniversite anlayışı ile bilim ve teknoloji çalışmalarımızı ülke ekonomisine katma değer sağlayacak şekilde sanayi ile koordineli olarak gerçekleştireceğiz. Özgün proje ve çözümler üreterek, güçlü akademik kadrosu ile üretilen bilginin uygulamaya ve ticarileşmeye imkân vermesi için gerekli mekanizmaları geliştirerek bölgemiz ve ülkemizin kalkınması için çalışacağız ve dünyada kendi alanında önde gelen üniversiteler arasına girmek için koşacağız. Öğrencilerimize, akademik ve idari kadromuza başarılar dilerim. Yolumuz açık olsun.”

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.