Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Teknik Üniversitesinde Mezunlar Geleceğe Uğurlandı

OSTİM Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulunda mezuniyet sevinci. 12 programda 364 öğrenci, Ankara Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlenen törenle geleceğe uğurlandı. Üniversitenin tarihinde ikinci mezunlar olarak kayda geçen öğrencilerin sevincine; ailelerinin yanı sıra onlara eğitim hayatında destek veren sanayiciler ve çeşitli üniversitelerden akademisyenler de ortak oldu. Mezunlar arasında dereceye giren öğrencilere, OSTİM Teknik Üniversitesinin Ahilik geleneğinden devralarak yaşattığı şed kuşatıldı.
Ostim Editör
02 Temmuz 2022 11:09

“Kariyerinizi keşfetmeye gidiyorsunuz”

Dr. Öğretim Üyesi Turan Şişman

OSTİM Teknik Üniversitesi MYO Müdürü

Bugün eğitim ve öğretim hayatınızın zorlu bir sürecini olağanüstü bir dönemde başarıyla tamamlamanın mutluluğunu hep birlikte yaşamaktayız. Hepinizi tebrik ediyorum. Bizimle geçirdiğiniz 2 yıllık süre içerisinde Ahilik felsefesini temel alan sosyo-ekonomik hayata değer katacak yamaklık, çıraklık, kalfalık ve ustalık mesleki kariyer aşamalarında; sizin yaratıcı zekanızla birlikte yeni bir yenilikçi felsefi düşünce yapısı oluşturduk.

Geleceği kurgulama, analitik bakışa ve girişimci bir ruha sahip olma, kadim kültürden beslenip evrensel bir birey olabilmenin özgüvenini kazanma yolculuğunda size rehberlik ettik. Artık yeni bir döneme giriyorsunuz. Paydaşlarımız olarak bundan sonra da sizlerle çok güçlü bir bağımız olacak ve gururla başarılarınıza şahitlik edeceğiz.

Bulunacağınız ortamlarda farkındalık oluşturmak için yılmadan, sabır ve azimle çalışacağınızdan hiç şüphemiz olmayacak.  Bu süreçte eğitimli bir değer ve yetenek olmanızın yanı sıra sosyal yönü gelişmiş, 21.yy becerileriyle donatılmış ve olup bitenlere karşı farkındalığı yüksek bir birey olacağınıza inancımız tamdır.

Çünkü ahilik geleneğinden ve ahlakından beslendiniz. Bundan dolayı zor işlere talip olun ki, bir hikayeniz olsun. Gittiğiniz her yere iyilik götürün, böylece değer üretin.  Bugün parlak ve saygın bir gelecek ile mükemmel mesleki kariyerinizi keşfetmeye gidiyorsunuz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.

“OSTİM Teknik’li olduğunuzu asla unutmayın!”

Prof. Dr. Murat Yülek

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü

Değerli mezunlarımız; siz bugünden itibaren meslek sahibi kişilersiniz. Düne kadar öğrenciydiniz bugün meslektaşımız oldunuz. Dün ile bugün arasında sizin açınızdan çok önemli bir fark var. Bugünden sonra da bu okulda öğrendiklerinizle ve kazandığınız değerlerle en başta ailenize ve milletinize, daha sonra bütün dünyaya katkı yapacaksınız. Şuna eminim ki sizler, üniversitemizde kendinizden önce diğerlerini öne almayı, diğerkamlık yapmayı, fedakarlık etmeyi, insanlığa faydalı olmayı temel değer olarak benimsediniz. Bu yüzden sizleri mezun olmanızı dışında, dünyaya katkı yapmaya hazır olduğunuz için özellikle tebrik ediyorum.

Sizler, üniversitemizin tarihindeki ikinci mezunlarımızsınız. O yüzden bizim için çok değerlisiniz ve ileride bu okulun sizden sonra gelen gençleri, birer örnek olarak sizlere bakacaklar. Üzerinizdeki sorumluluğun farkında olun çünkü her biriniz sizden sonraki gençlere birer ışık saçacaksınız. Üzerinizdeki sorumluluğun lütfen farkında olun.

Üniversitemiz, dünyanın diğer üniversitelerinden farklı olarak ‘yetkinlik bazlı’ eğitim vermeyi kendisine temel almıştır. Yetkinlik bazlı eğitimin dört ana unsuru var. Sizlere bu eğitimle dört ana unsuru kazandırmayı hedefledik, bunun için gayret ettik. Hocalarınız, idari personelimiz, bizler gecemizi gündüzümüze kattık, bu dört yetkinlik unsurunun iletilmesi açısından. Bunlardan birincisi; bilgi. Bilgiyi, içinde çalışacağınız kurumlara, topluma faydalı olabilmeniz için beceriyle harmanlamanız gerekiyor. Bu yüzden sizleri ikinci döneminizden itibaren bizimle birlikte yetiştiren kahraman şirketlerimize gönderdik. Bugün itibarıyla 500’ün üzerinde işyeri anlaşması dediğimiz metni imzaladığımız şirketimiz var. Bu şirketler, öğretim üyelerimizle birlikte sizleri yetiştiren hocalar oldular ve sizleri yetiştiren akademik olmayan şirket üniversiteleri oldular. Dolayısıyla bilgi ve beceri. Üçüncüsü; değerler, dördüncüsü; davranışlar.

Bu dört yetkinlik; Ahilik dediğimiz, Anadolu topraklarından dünyaya hediye olarak yayılan medeniyetin birer unsurudur. Ahiliğin de kadim unsurları ve değerleri vardır. Biz bunları kendi eğitimimizde size dört yetkinlik unsuruna çevirerek, sizleri bu şekilde yetiştirmeye çalıştık.

Lütfen, kariyer merkezimizle iş birliği ile sizleri bekleyen şirketlere yen istihdam olarak girin veya şirketlerinizi bir an önce kurun. Sizden önce mezun ettiğimiz arkadaşların bazıları kendi şirketlerini kurdular. Bunların bir kısmı yırt dışı veya yurt içinden yatırımlarını aldılar. Siz de bunlarda daha geriye kalmayın ve bir an önce dünyaya atılın. OSTİM Teknik’li olduğunuzu asla unutmayın!

“Hamilik yapmaya devam edeceğiz”

Orhan Aydın

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı

Biz bugün gerçekten heyecanlıyız ve gururluyuz. Gençlerin yanında olunca heyecanım ister istemez artıyor. Uzun süre emek verdiğimiz, çaba sarf ettiğimiz ve bizden öncekilerin de uzun süre hayal ettiği; bir sanayi ekosisteminin oluşturduğu bu üniversitenin bugün mezunlarını görmek Cenab-ı Hak bize nasip etti. Allah’a şükrediyorum. Bize bugünleri yaşatan ve emeği geçen bütün geçmişlerimizi rahmetle yad ediyorum. Bu sene ikinci mezunlarımızı veriyoruz. Gençlerimizi ailelerimizden emanet olarak aldık. Etkin, yetkin, bilgi ve becerisi yüksek olan değerli akademisyen hocalarımız ve idari personelimizle, sizden aldığımız emanetleri, olabildiğince gayret göstererek, üstümüze düşen sorumlulukları yerine getirerek bugün tekrar size ve geleceklerine emanet olarak sizlere göndermiş oluyoruz.

Bizim görevimiz burada bitmiyor. Biz, mezun ettiğimiz gençleri bırakmak istemiyoruz. Kurumlarımız, bölgemiz, uzunca bir geçmişi olan kurumsal yapılarımız ve bütün başlıklarımızla; OSTİM OSB, OSTİM Vakfı, kümelenmelerimizle beraber biz onlara ev sahipliği ve hamilik yapmaya devam edeceğimizi burada bütün ailelerimize ve gençlerimize beyan etmek istiyorum. Bizim ilişkimiz buradaki mezuniyetler beraber bitmiyor. Hayatta olduğumuz, bu kurumlar yaşadığı sürece buralara siz gelip gidebilirsiniz. Her türlü sorununuzu kurumlarımızla paylaşabilirsiniz. Biz bu görevi yapmaya, sizlerle birlikte bu yolu yürümeye devam etmek istediğimizi burada bir kere daha huzurlarınızda beyan etmek istiyorum.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.