Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM TUNUS’A İHRAC OLUYOR

Devrim sonrasında ekonomik atılımlara geçen Tunus’un ekonomiden sorumlu bakanları OSTİM’e çıkarma yaptılar. Ostim modelini kendi ülkelerine kurma kararı alan Tunuslu bakanlar, Türk firmalarını da yatıma teşvik ediyorlar.
Ostim Editör
03 Ekim 2012 00:00

 Devrim sonrasında ekonomik atılımlara geçen Tunus’un ekonomiden sorumlu bakanları OSTİM’e çıkarma yaptılar. Ostim modelini kendi ülkelerine kurma kararı alan Tunuslu bakanlar, Türk firmalarını da yatırıma teşvik ediyorlar.

Tunus Sanayii bakanı Mohamed L. Chakhari, Maliye Bakanı Slim Besbes, Yatırım Bakanı Riadh Betteib gün boyu OSTİM modeli hakkında ayrıntılı bilgi aldılar.
OSTİM ‘in tek bir fabrika gibi çalıştığını söyleyen Yön.Kur. Başkanı Orhan Aydın: OSTİM 5000 işletme ve 50.000 çalışanla tam bir fabrika vadisidir dedi. Bu modelin Girişimci yetiştirerek istihdama katkı sağladığının altına çizen Aydın; Tunus’da şehre yakın en az 1milyon metre kare alanda kurulabileceğini bunun için kendi deneyimlerini paylaşabileceklerini hatırlattı.

Tunus’un ilk sanayi bölgesi olacak atılım için OSTİM en iyi model diyen Sanayii bakanı Chakhari, ülkelerinin Akdeniz pazarına açılan kapı olduğunu hatırlatarak biranevvel temel atmak istediğini belirtti.

Maliye Bakanı Besbes ise Tunus’un devrim öncesinde %2 küçülen bir ekonomiden bugün %3 büyümeye geçen ülke olduğunu hatırlatarak 11 milyonluk olduklarını ancak 70 milyonluk hinterlanda sahip olduklarını belirtti.

Yatırım Bakanı Betteib Türkiye’ye çok sık geldiklerini özellikle yatırım ajansı başkanının burada kamp kurduğunun altını çizerek OSTİM modeliyle işe başlamanın çok akılcı olduğunu söyledi. Küçük sanayi kuruluşlarıyla ülkelerinde girişimci ruhu oluşturarak tıpkı Türkiye de olduğu gibi bazı sektörlerde dünya ligine oynamak istediklerini belirten Betteib, OSTİM rüyasını biz de gerçekleştireceğiz dedi.

Tunuslu bürokratlarla OSTİM arasında imzalanman protokolle Tunus’a ilk sanayi şehri kurulması planlandı.

Hem şehre yakın alanlarda hem küçük girişimciye uygun hem de büyümeye açık sanayileşme modeli olan OSTİM örneğini Başbakan düzeyinde değerlendiren Tunus; ekonomiden sorumlu 3 bakan ,yatırım ajansı başkanı ve bürokratlarıyla Ankara’ya gelerek kararlılıklarını gösterdiler.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.