Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Üretimi Kesmedi

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından ülke genelinde Organize Sanayi Bölgelerine (OSB) 3 günlük elektrik kısıntı/kesinti programı 24 – 28 Ocak 2022 tarihleri arasında uygulanıyor. OSTİM OSB bu süreci devreye aldığı bölgesel ve 24 saate yayarak kısıntı/kesinti planlamasıyla elektrik arzını TEİAŞ’ın belirlediği kotalarda sürdürerek üretimin tamamen aksamasının önüne geçti.
Ostim Editör
25 Ocak 2022 11:45

TEİAŞ’ın elektrik arz talep dengesinin sağlanması maksadıyla uyguladığı elektrik kısıntı/kesinti programından ülke genelindeki OSB’lerin tamamı etkilendi. Birçok OSB, 3 tam gün toplmada 72 saat boyunca üretime ara vermek durumunda kaldı.

TEİAŞ tarafından uygulanan elektrik kısıntı/kesinti programında OSTİM de yer aldı. OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü süreci en başından itibaren sanayicilerle istişare halinde hazırladığı bölgesel ve 24 saate yayarak kısıntı/kesinti planlamasıyla yönetiyor.

OSTİM’de bölgesel planlama kapsamında kısıntı/kesinti sadece 08.00-18.00 saatleri arasında uygulandı. Kamuya hizmet veren kritik noktalar kısıntı/kesinti programına dahil edilmedi.  

Tüm kısıntı/kesinti 15 saat sürecek

TEİAŞ tarafından OSTİM’e tanınan günlük elektrik tüketim kotası, yapılan bölgesel ve 24 saate yayılan planlamayla üretimin tamamen durmasını önleyecek şekilde aboneler arasında paylaştırıldı.

Elektrik kesintisi programı kapsamında OSTİM’li sanayicilerin yarısı 24 Ocak 2022 Pazartesi günü 08.00 – 18.00 ve 28 Ocak 2022 Cuma günü 08.00 – 13.00 saatleri arasında kesintiden etkilenirken diğer gün ve saatlerde üretimlerine ara vermeden devam edebiliyor.

OSTİM’li sanayicilerin diğer yarısı da 25 Ocak 2022 Salı günü 08.00 – 18.00 ile 28 Ocak Cuma 13.00 – 18.00 arasında kesintiden etkilenecek. Ancak diğer gün ve saatlerde üretimlerine ara vermeden devam edebilecekler.

Türkiye genelindeki pek çok OSB, 3 günlük kısıntı/kesintiden 72 saat etkilenirken OSTİM OSB’de 3 günlük toplam kesinti süresi 15 saati geçmeyecek. 

Program OSTİM SCADA Merkezinden yönetiliyor

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, bölgesel kesinti programını OSTİM SCADA Merkezinden yönetiyor. Teknik ekipler 7/24 merkezden bölgenin elektrik tüketimlerini kontrol ederek TEİAŞ’ın tanımladığı kotanın içerisinde, sanayicilerin üretime uzun süreli ara vermesini önleyecek şekilde yoğun çaba harcıyor.

Pek çok OSB yöneticisi uygulanan bölgesel kesinti programı hakkında OSTİM’den bilgi alıyor.

“Önceliğimiz üretim”

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, TEİAŞ tarafından kısıntı/kesinti programı hakkında bilgilendirildikleri saatten itibaren, elektrik kesintisi sürecini OSTİM’li sanayicilerin en az etkiyle tamamlayabilmesi için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

TEİAŞ’ın tanımladığı günlük elektrik kotasının bölgeye adil bir şekilde paylaştırıldığını ifade eden Arıcı, şunları söyledi: “OSTİM, Ankara’nın ve Türkiye’nin en önemli üretim bölgelerinden. Uygulamaya aldığımız program kapsamında sanayicilerimizin üretimini tamamen durdurmasını önledik. Belirlediğimiz gün ve saatler dışında sanayicilerimiz üretimlerine devam edebiliyorlar. Önceliğimiz üretim, sanayicilerimizin üretimlerini sürdürmeleri için elimizdeki tüm imkanları seferber ederek, bölgesel kısıntı/kesinti planlamasını devreye aldık. Bu süreçte sanayicilerimizi de enerjilerini verimli ve tasarruflu kullanmaları konusunda sürekli bilgilendiriyoruz. Sanayicilerimize gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyoruz.”

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.