Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’de Geliştirilen Sistemle Aşılara Anlık Takip

COVID-19 mücadelesinde OSTİM firmaları teknolojik birikimleri ve üretim güçleriyle ön saflarda yer alıyor. Aşılama çalışmalarında da ODTÜ OSTİM Teknokent firmalarından AGE Bilgisayar Otomasyon Ltd. Şti.’nin bir markası olan VISIOTT, Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliklerini takip ederek Kovid-19 aşıları için karekod altyapısı geliştirdi. Bu altyapı bakanlıkça yapılan aşıların kişiselleştirilmesi ve anlık olarak takip edilmesine yardımcı oluyor. Sistem sayesinde aşı sahteciliğinin, karaborsacılığın, hak değişimi taleplerinin ve aşılama önceliğini manipüle edecek girişimlerin önüne geçiliyor. VISIOTT Genel Müdürü Emre Özden, OSTİM ekosisteminde bulunmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.
Ostim Editör
04 Şubat 2021 16:24

Ar-Ge çalışmalarını ODTÜ OSTİM Teknokent’te sürdüren VISIOTT, Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliklerini takip ederek COVID-19 aşıları için karekod altyapısı geliştirdi. Sağlık Bakanlığı bu sistemle ücretsiz olarak sunulan COVID-19 aşılarını her aşamada takip etmek için devreye aldığı altyapı sayesinde T.C. kimlik numarasını temel alarak kişiye özel bir karekod oluşturuyor.

Bu sayede bakanlık aşının farklı bir kişiye uygulanmasının önüne geçtiği gibi ayrıca aşıların tedarik zincir boyunda izlenebilirliğini de takip edebiliyor. Öte yandan hangi aşının kime, nerede, ne zaman yapılacağı sisteme işleniyor. Karekod sistemi sayesinde ayrıca anlık olarak aşılanan kişi sayısı Sağlık Bakanlığı Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu üzerinden online olarak takip edilebiliyor.

Şirketin, tamamen yerli ve milli imkanlarla tasarlayıp ürettiği karekod sistemi, Sağlık Bakanlığı aşı takip sistemi tarafından ulusal aşılama programında çocuk felci, karma, kuduz ve birçok farklı aşı için de 2011 yılından beri kullanılıyor.

Aşılama önceliğinin manipüle edilmesini önlüyor

Geliştirdikleri karekod sistemi ile ilgili bilgi veren VISIOTT Genel Müdürü Emre Özden, “Sağlık Bakanlığı her bir COVID-19 aşısına benzersiz bir karekod atayarak; aşı sahteciliğinin, karaborsacılığın, hak değişimi taleplerinin ve aşılama önceliğini manipüle edecek girişimlerin önüne geçiyor. Elektronik randevu sistemi gibi akıllı sağlık uygulamaları ile karekodları entegre ederek pandeminin başından beri uygulanan sosyal mesafe kuralının korunmasını da sağlıyor. Aşıları karekodlamanın fayda sağladığı diğer bir konu ise her bir aşı için soğuk zincirin bozulup bozulmadığının takibinin sağlanabilmesi.” dedi.

Ar-Ge çalışmalarında OSTİM ekosisteminin faydalarına dikkat çeken Emre Özden, “OSTİM ekosisteminin bünyesinde bulunduğu firmalara sunduğu kolaylıklar yadsınamaz. Bizler de hammaddenin kolay temini, marka iş birlikleri, Ar-Ge teknolojilerindeki gelişmeler gibi firmalar için hayati önem taşıyan sebeplerden dolayı bu ekosistemde yer almaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.