Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’in Elektrik Tüketimi Sanayi Üretimini İzliyor

OSTİM Teknik Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel incelemede TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretim endeksi ile OSTİM OSB’nin yayınladığı elektrik tüketimi verileri arasında çok yakın bir korelasyon bulunduğu tespit edildi.
Ostim Editör
08 Aralık 2020 10:27

OSTİM Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü tarafından yapılan çalışmada Türkiye’nin sanayi üretim endeksi ve OSTİM OSB’nin elektrik tüketimi verileri değerlendirildi.

Çalışmada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hesaplanan sanayi üretim endeksinin ekonomi çevreleri için bir gösterge niteliği taşıdığı vurgulanıyor. OSTİM OSB’nin elektrik tüketim verilerinin de bölgede bulunan iş yerleri ve firmaların faaliyet yoğunluğu hakkında önemli ipuçları verdiği belirtilen çalışmada bu iki gösterge arasındaki ilişki inceleniyor.

İncelemede TÜİK’in 2020 yılı Ocak-Eylül dönemi sanayi üretim endeksi verileri ile OSTİM OSB’nin aynı döneme ait elektrik tüketim endeksi karşılaştırılıyor. Akademik çalışmada, TÜİK sanayi üretimi ile OSTİM OSB elektrik tüketim oranları arasında yakın bir korelasyon olduğu tespit edildi.

İki endeksin yakın ilişkisi gözlemlendiği çalışmada, “Veriler üzerinden hesaplanan korelasyon katsayısı ise 0,97’dir. Tam korelasyonun 1 olduğu dikkate alındığında, TÜİK sanayi üretimi verilerinin önceki yılın aynı ayına göre değişimi ile OSTİM OSB elektrik tüketimi verilerinin önceki yılın aynı ayına göre değişimi arasında çok yakın bir korelasyon bulunmaktadır.” sonucuna ulaşıldı.

Çalışmaya ve detaylarına, https://www.ostimteknik.edu.tr/ekonomi-bolumu-707/725 adresinden erişilebilir.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.