Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTiMTech Dünyada Kabul Edilen Nitelikleri Kazandıracak

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, üniversitenin nitelikli insan yetiştirmeye odaklandığını kaydetti. Aydın, “Bölgesini, ülkesini kalkındıran, dünyanın sorunlarına çözüm, çare üreten, nitelikli, ülkesini, milletini, vatanını seven insanları yetiştirip, bütün dünyada da iş bulabilecek, bütün dünyaya da kendisini kabul ettirmiş, dil bilen, iş bilen, iş yapabilen nitelikteki insanları yetiştirmek üzere kafamızda farklı bir üniversiteyi hayal ettik.” dedi.
Ostim Editör
30 Temmuz 2020 11:08

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, üniversite adayları tercih maratonuna başladı.

OSTİM Teknik Üniversitesi (OSTiMTech) geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tercih süreçlerinde, Bonus Hoca olarak tanınan Süleyman Beledioğlu’nun rehberliğinde ücretsiz tercih günleri düzenliyor.

Etkinliğin ilk günündeki Bilinçli Tercih Semineri’nde Bonus Hoca, üniversite adaylarına ve ailelerine doğru tercihin püf noktalarını anlattı.

“Dünyada örnek alınacak ekosistemi oluşturmaya çalışıyoruz”

Seminere katılan OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, OSTİM ekosistemi ve üniversitenin özelliklerini anlattı.

OSTİM’in 50 yılı aşan geçmişini ve bu süreçte hayata geçirdiği kurumları anlatan Aydın, “Bizim burada bulunmamızın ve bu organizasyonları yapmamızın bir sebebi var. Biz bu bölgedeki üretim yapan firmalarımızın daha rekabetçi olması için birtakım çabalar içerisindeyiz. Bu kapsamda da OSTİM’de eğitim üzerine bütün buradaki üretimin gerçekleşmesi için, firmaların bütün dünyaya ürünlerini satabilmesi için eğitim ve eğitilmiş, nitelikli insan elbette hepimiz için çok önemli.” dedi.

Sanayicinin, mezun olduktan sonra iş görebilen, işin ucundan tutacak nitelikli personel arayışının hiç bitmediğini dile getiren Aydın, “Buradaki ekosistemde endüstri meslek lisemiz, meslek yüksekokulu, çıraklık eğitim merkezi var. Kendimiz bir takım eğitim faaliyetleri yaptık. OSTİM Teknik Üniversitesinin hemen yanı başında Ostim Teknopark var. Biz bu bölgede, Türkiye’nin ve dünyanın örnek olarak alabileceği bir ekosistemi oluşturmaya çalışıyoruz.

Ostim Teknopark’ta 7 üniversiteyle ortağız, Ankara’da bildiğiniz, Başkent, TOBB ETÜ, Atılım, Ankara, Hacettepe Üniversitelerinin de ortak olduğu bir teknoparkımız var. Hemen bu binanın bitişiğinde, teknopark, üniversite, sanayi, Ankara networkü ve bütün Türkiye’de OSB’lerle iş birliği yapan bu bölgelerin ihtiyaçlarını bilen insanları yetiştirmek üzere heyecanlı bir takım kurduk.” bilgisini verdi.

“50 yıllık birikimin üzerine kuruldu”

Türkiye’de konuşulan üniversite-sanayi iş birliği, katma değerli ürün, inovatif ürünlerin yapılması, rekabetçilik, ürünlerin bütün dünyaya satılması ile ilgili nelerin yapılması gerektiğini tanımlayabildiklerini dile getiren Aydın, “OSTİM Teknik Üniversitesi iki yılı geride bırakan bir üniversite OSTİM’in kuruluşu 1967, biz 50 + 2 yıl olarak kendimizi tanımlıyoruz. Yani 50 yıllık bir birikimin üzerine kurulmuş bir üniversite.” dedi.

Üniversitenin kuruluşundaki hedefleri de paylaşan Başkan Aydın, “Arkasında 10 binlerce firma var. Sadece bu bölge için kurulmuş bir üniversite değil. Bu bölgeye insan kaynağı yetiştirelim diye de düşünülmüş bir üniversite değil. Bölgesini, ülkesini kalkındıran, dünyanın sorunlarına çözüm, çare üreten, nitelikli, ülkesini, milletini, vatanını seven insanları yetiştirip, bütün dünyada da iş bulabilecek, bütün dünyaya da kendisini kabul ettirmiş, dil bilen, iş bilen, iş yapabilen nitelikteki insanları yetiştirmek üzere kafamızda farklı bir üniversiteyi hayal ettik. Ankara’daki diğer üniversitelerin hepsinin ne yaptığını, nasıl yaptığını biliyoruz.” görüşünü aktardı.

“Ticari bir kuruluş değil”

Öğrencilerin ailelerine hitap eden Orhan Aydın, şu mesajları verdi: “Sizin bize teslim edeceğiniz öğrencilerinizi de kendi evlatlarımız olarak, emanet olarak kabul ediyoruz. Burası ticari bir kuruluş değil. Özel üniversite ama buranın birinci önceliği para kazanmak değil, bir patronu yok buranın.

Rahmetli Cevat Dündar 1967 yılında burada sanayi bölgesini kurmuş ve buradaki insanlara iş, aş temin etmeleri için bu fırsatları tanımış. Biz de onun bize bıraktıklarını gelecek nesillere aktarmak için en önemli başlığın eğitim olduğunu düşünerek OSTİM Teknik Üniversitesini faaliyete geçirdik.

İnşallah tercihinizi bizden yana kullanırsanız, biz bu gençlerimize, elimizin yettiği, gücümüzün yettiği, aklımızın yettiğiyle beraber bütün hocalarımızla birlikte bu emanet öğrencilerimizi gelecek dünyanın ihtiyaçlarına göre en iyi şekilde yetiştirip onları hayata hazırlama konusunda üstümüze düşeceği görevi canla başla yapacağımıza söz veriyoruz.

Öğrencilerimize gelecek hayatları için güzel bir tercih yapmalarını Allah’tan diliyorum. İnşallah sizin ve ülkemiz için hayırlı sonuçlar oluşur diye düşünüyorum.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.