Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTiMTECH İlk Yurt Dışı Temsilciliğini Bakü’de Açtı

OSTİM Teknik Üniversitesi (OSTiMTECH) uluslararasılaşma hedefine ilk yurt dışı temsilciliğini Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de açarak bir adım daha yaklaştı. Rektör Prof. Dr. Murat Yülek, Azeri gençlerin Türkiye’de eğitim görme fırsatlarını genişletmeye çalıştıklarını kaydetti.
Ostim Editör
14 Haziran 2021 14:18

OSTİM Teknik Üniversitesi uluslararasılaşma hedefleri doğrultusunda ilk yurt dışı temsilciliğini, dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye açtı. Açılış töreni Azerbaycan’ın akademi ve politika dünyasından konukların katılımıyla gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Murat Yülek’in açılışını yaptığı tören’e; Milletvekili Rıza Nurullayev, Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adalat Muradov, Azerbaycan Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vilayat Valiyev, Azerbaycan Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çetin Elmas, Azerbaycan OSTİM Teknik Üniversitesi Temsilciliği Yöneticisi Fuad Hacıyev ve OSTİM Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Müdürü Bakhtiyar Najafov ve davetliler katıldı.

Azeri gençlerin eğitim fırsatı genişliyor

OSTİM Teknik Üniversitesinin dünyanın ilk ve tek sanayi üniversitesi olduğuna dikkati çeken Rektör Prof. Dr. Murat Yülek, üniversite olarak Azerbaycan’da temsilcilik açmalarının kardeş iki ülkenin her alanda ilişkilerinin geliştirilmesi için de önemli olduğunu vurguladı.

Azeri gençlerinin Türkiye’de eğitim görme fırsatlarını genişletmeye çalıştıklarını dile getiren Yülek, “Azerbaycan gençlerinin mühendislik alanında kendilerini geliştirmelerini ve Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşlik ilişkilerine katkıda bulunmalarını istiyoruz. Azerbaycan Eğitim Bakanlığı ve diğer kurumlarla iş birliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Azerbaycan eğitimde yeniliklere ihtiyaç duyuyor

Azerbaycan’da eğitim alanında ciddi yeniliklere ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Azerbaycan Milletvekili Razi Nurullayev, "Dünyayı eğitim ve bilim kurtaracak. Umuyorum ve inanıyorum ki burada çalışan ve bu bölümü yöneten kişilerin etkin çalışmaları sonucunda Azerbaycan'ın yetenekli erkek ve kız çocukları harika bir eğitimle evlerine dönecek ve ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol oynayacaklardır.” dedi.

Azerbaycan OSTİM Teknik Üniversitesi Temsilciliği Yöneticisi Fuad Hacıyev OSTİM Teknik Üniversitesinin yeni ve yenilikçi bir üniversite olduğunu belirterek üniversitenin tek amacının, kardeş ülkeden gelen gençlerin yüksek nitelikli öğretim kadrosuyla mühendislik gibi önemli meslekleri edinmeleri ve iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmak olduğunu ifade etti.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.