Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTiMTECH Takımı TEKNOFEST’te Birinci Oldu

OSTİM Teknik Üniversitesi (OSTiMTECH) DEMETER Takımı, Yapay Zekâlı Akıllı Telefon Kontrollü Otomotik Kompost Üretim ve Geri Dönüşümlü Tarım Sistemi Projesiyle TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde birinci oldu.
Ostim Editör
28 Eylül 2021 10:08

OSTiMTECH Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Cemil Baki Kıyak öncülüğünde İnsansız Hava Aracı ve Teknolojileri (İHA) Bölümü Öğrencileri Ulaş Ozan Korkmaz ve Gülsüm Hatipoğlu DEMETER Takımı olarak geliştirdikleri Yapay Zekâlı Akıllı Telefon Kontrollü Otomotik Kompost Üretim ve Geri Dönüşümlü Tarım Sistemi ile TEKNOFEST’te birincilik kazandı.

Proje ile mutfak attıklarının geri dönüştürülmesi sağlanarak gübre elde edilmesi sağlanıyor.

Öğretim Görevlisi Cemil Baki Kıyak büyük bir özveriyle tasarladıkları projenin amaçlarını şöyle anlattı: “Yapay Zekâlı Topraksız Tarım Cihazı mutfak atıklarını gübreye çevirip suyun devir daim olmasıyla bitki yetiştirilebiliyor. Akıllı telefon uygulamasıyla da müdahale edebiliyorsunuz. Yapay zekâya bağlıyorsunuz ne yetiştirmek istiyorsanız komut veriyorsunuz. Örneğin “çilek yetiştiriyorum” yazıyorsunuz. O da otomatik olarak parametre ve değerleri ayarlayarak kaynakları en az kullanacak şekilde yetiştiriyor.”

Doğa dostu proje

DEMETER Takımı üyelerinden Gülsüm Hatipoğlu, projeleriyle evsel atıkları en aza indirerek tarım faaliyetlerini yüksek seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Sistemin evsel atıklarla çalıştığını vurgulayan Hatipoğlu, “Evde tüketemediğimiz yiyecekleri evsel atık sistemine aktarıyoruz. Burada fermantasyon işleminden geçip suya karışıyor, bu şekilde sıvı ve doğal gübre elde ediyoruz.” bilgisini verdi.

Projenin tamamen doğa dostu olduğuna dikkati çeken Ulaş Ozan Korkmaz, “Nüfus çok fazla artıyor ve toprak yetersiz kalıyor. Toprak kuraklaşıyor. Toprağı daha rahat bırakıp, topraksız tarıma geçerek tarımı eve taşıyıp insanlara daha rahat ve kolay ulaşılabilir proje geliştirmeyi amaçladık. Kendi enerjisini güneşten alıyor. Evdeki atıklarla mahsülleri üretiyor ve üretilen ürünler yüksek verim ve hızda üretiliyor.” dedi.

DEMETER Takımının standını TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Haluk Görgün, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Mekatronik Mühendisleri Derneği (MEKMUHDER) Ankara Başkanı Tahir Uras ziyaret ederek öğrencilerden proje hakkında bilgi aldı.

 

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.