Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Pandemi Dönemi Ankara Ekonomisi Değerlendirildi

Ankara Kent Konseyi (AKK) tarafından organize edilen, Pandemi Döneminde Ankara'da Sanayi ve Ticaret Toplantısı’nda Ankara’daki sanayi ve ticaret temsilcileri pandemi sürecinde sektörlere yönelik yürüttükleri çalışmaları ve ileri dönemde gerçekleştirilebilecek proje ve fikirleri ele aldı.
Ostim Editör
14 Aralık 2020 14:16

Ankara ekonomisinin temsilcileri, Ankara Kent Konseyi Sanayi ve Ticaret Çalışma Grubu’nun organize ettiği Pandemi Döneminde Ankara'da Sanayi ve Ticaret toplantısında bir araya geldi.

Online olarak düzenlenen toplantıya; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve Ankara Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Başkanvekili Sıtkı Öztuna ve birçok iş insanı katıldı.

OSTİM Sanayici ve İşinsanları Derneği (OSİAD) Başkanı, Sanayi ve Ticaret Çalışma Grubu Sözcüsü ve ATO Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ekinci’nin moderatörlüğünde başlayan toplantıda Ankara’daki sanayi ve ticaret temsilcileri pandemi sürecinde sektörlere yönelik yürüttükleri çalışmaları ve ileri dönemde gerçekleştirilebilecek proje ve fikirleri ele aldı.

“HES koduyla firmalarımızı açalım”

ATO Başkanı Gürsel Baran, pandemide ATO olarak üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Çoğu işletmenin pandeminin hızla yayılmasına engel olmak için geçici olarak faaliyetinin durdurulduğunu, kira ve diğer giderleri devam eden işletmeler ciro yapamamak nedeniyle büyük sıkıntılara maruz kaldığını hatırlatan Baran, “Kapatılan firmalar gel-al ve paket servisle, yalnızca çok küçük bir iş hacmiyle çalışıyor. HES koduyla bu firmalarımızın açılmasını talep ediyorum. Devletimiz kuralları koysun, yapılması gereken her şeyi yapalım. Maske, masalar arası mesafe, ateş ölçümü dahil her şeye uyalım. Bu kurallara uymayanları ağır şekilde cezalandıralım ama lütfen 15 bini aşkın işletmeyi kapısına kilit vurmak zorunda bırakmayalım. Lütfen destek verelim, HES koduyla bu firmalarımızı açalım.” önerisini dile getirdi.

“Üretici yüzümüzü dünyaya duyurmalıyız”

ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, yurt dışından gelen ürünlerin ulaşımında yaşanan sorunlar nedeniyle, üretimin de büyük oranda etkilendiğini kaydetti.

Özdebir, ithal edilen ürünleri Türkiye’de üreterek soruna çözüm olabileceğini belirtti ve bu konu için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile görüşeceklerini ifade etti.

Dünya ticaretinin geleceğini dikkate alarak planlama yapılması gerektiğine dikkat çeken Özdebir, Türkiye’nin bütün pazarlara yakın olması sebebiyle lojistik açıdan çok büyük bir avantaja sahip olduğunu dile getirdi.

ASO Başkanı, “Altyapımızı güçlendirmemiz lazım. Ankara’da yabacı yatırım yok denecek kadar az. Ankara’yı yatırım açısından cazip hale getirmemiz şart. Başkentte bir üretim ve kalite kültürü var. Üretici yüzümüzü dünyaya duyurmalıyız.” dedi.

“Tabloyu olumluya çevirebiliriz”

TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve ATB Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, TOBB ve ATB’nin pandemi sürecinde üyelere yönelik yaptığı çalışmaları anlattı. Yapısal reformların hayata geçirilerek 2021’in yeni bir başlangıca çevirebileceğini belirten Yavuz, “Bu tip krizler yarın tekrar olmayacak diye bir şey yok, önemli olan ders çıkarmak. Biz dünyanın merkezindeyiz, her yere üç dört saatlik uçak mesafesiyle ulaşabilir konumda, 50 trilyon dolarlık ticaretin göbeğindeyiz. Belki de pandemi bu dönemde bize bu fırsatı kazandırır ve tabloyu olumluya çevirebiliriz.” görüşünü aktardı.

OSTİM’li bin firma e-ticaret yapıyor

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, üretimde bir durma ve aksamanın olmadığını, bin civarı firmanın e-ticaretle yurt dışı taleplere cevap verebilecek durumda olduğunu dile getirerek; firmaların faaliyetlerinin, üretimin kıymetli olduğuna işaret etti. OSTİM OSB Dış Ticaret Koordinatörlüğü tarafından 20’ye yakın ülkede görev Ticaret Ataşeleri ile firmaların buluşturulduğunu bildiren Aydın, ülke pazarlarındaki fırsatların ve ticaret olanaklarının anlatıldığı bilgisini verdi.

Pandemi döneminde tarımın stratejik öneminin ortaya çıktığını vurgulayan Orhan Aydın, yaşanabilir bir dünya için herkesin olması gerektiğini kaydetti. “Ankara olarak kendi kendimize nasıl yeterli hale gelebiliriz bunu konuşmalıyız. Ankara’da bin 400 civarı köy-kasaba var. Her sivil toplum kuruluşuna bir köy zimmetleyerek, bu köydeki tarım ve hayvancılığı geliştirelim. Ankara kendi kendine yeten bir kent haline gelsin.” diye konuştu.

Yeni başarı hikayeleri gerekiyor

ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, bir kentin kahramanlarının üretenler olduğunu ve ancak üretenlerle birlikte emekçilerinde olabileceğini dile getirdi. Yılmaz, “Pandemi sürecinde birbirimizi daha çok dinledik, birbirimizden daha çok öğrendik ve önyargılar azaldı.” dedi.

Katılımcıların alanlarında gerçekleştirdiği başarılı çalışmaları anımsatarak “adanmış çalışma” kültürüyle gerçekleştiğine dikkat çeken Yılmaz, “Yeni bir motivasyon ve başarı hikayeleri gerekiyor. Yaşadığımız pandemi tecrübesinden sonra sizlerin tecrübe ve işe bağlılık kültürünüzle ve oluşturacağınız yeni hikayelerle çalışmaya hazırız.” diye konuştu.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.