Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Paris’te ‘AR-GE’ Niyetli Protokol

OSSA Fransız Havacılık Kümelenmesi Aerospace Valley ile iyi niyet protokolü imzaladı.
Ostim Editör
09 Temmuz 2015 09:50

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA); Airbus, EADS, Air France gibi havacılığın önde gelen firmalarının üyesi olduğu Fransız Havacılık Kümelenmesi Aerospace Valley ile iyi niyet protokolü imzaladı.

Havacılık sektörüne çalışan KOBİ'lerin sektörün en son yeniliklerinden haberdar oldukları, dünya devlerini bir araya getiren, firmaların ihracat yapmaları için gerekli bağlantıları kurmaları anlamında önemli fırsatlar sunan Paris Air Show, OSSA için de oldukça hareketli geçti.

Paris yakınlarındaki Le Bourget Havalimanı’nda gerçekleştirilen fuar, 15-21 Haziran 2015 tarihleri arasında açık kaldı. Fuara 47 ülkeden 2 bin 200'ün üzerinde havacılık şirketi katılım gösterdi.

Dünyanın önde gelen havacılık etkinliklerinden Paris Air Show’da çeşitli temaslarda bulunan OSSA, üyeleri için stratejik değer taşıyan bir imza attı. Küme, uluslararası kimliğe sahip olan, havacılık sektöründe çok sayıda araştırmanın yürütüldüğü Aerospace Valley ile iyi niyet protokolünü bağıtladı. OSSA adına Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, Aerospace Valley adına Başkan Agnes Paillard’in imzaladığı söz konusu anlaşma kapsamında, Fransız ve Türk KOBİ’ler arasında işbirliği ile özellikle havacılık alanında Ar-Ge projeleri yapılacak.

İmza töreninde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Fransız Uzay ve Havacılık Endüstrisi Grubu GİFAS’ın üst düzey yetkilileri, Fransız Parlamenterler, TAI ve TEI yetkilileri de hazır bulundu. İki kurum arasında yapılan ilk toplantıda; 2 yıllık süre zarfında, KOBİ’ler arasında gerçekleşecek işbirliğinin somut çıktılarının alınması yönünde hedef belirlendi.

Fuara katılan OSSA firmaları: Hexagon Studio, Apeks Havacılık, Küçükpazarlı Havacılık, Alkan Makina, Icterra, Odak Kompozit, 2G Havacılık, ME-GE Teknik, MFK Makina, Uygur Savunma, Mekasan, İmsan Makina, Gora Makina, Hazerfen Havacılık, Sadtek Elektronik, Digitest Dijital, Doğanlar Çelik Dövme, Gökser Makina, Ünimetal, Gürmetal ve EMGE

ICDDA 2016’NIN LANSMANI YAPILDI
Paris Airshow’da; en son 34 ülkeden, 270 firmanın katıldığı, 4.000’e yakın ikili iş görüşmesinin yapıldığı Ankara Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA) etkinliğinin üçüncüsünün tanıtımı da yapıldı. İlgi gören tanıtım sonrası üst düzey firmalardan bazıları şimdiden ICDDA’e katılım göstereceklerini belirttiler.

İlki 2013 ve ikincisi de 2014 yıllarında Ankara ATO Congresium’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın himayelerinde ve Ekonomi Bakanlığı, SSI ve Turkish Defence Alliance’in da desteği ile gerçekleştirilen ICDDA; Boeing, Sikorsky, Lockheed Martin, Thales, Agusta Westland, SAAB, Rolls-Royce ve Honeywell gibi savunma ve havacılık sektörünün önde gelen firmalarının üst düzey temsilcileri ile yerli ana sanayi firmalarını ve KOBİ’leri bir araya getiren önemli bir platform olma özelliğini taşıyor.

Yerli ana sanayi firmalarından TAI’nin Platin, Aselsan’ın Altın, Havelsan’ın Gümüş, TEI, MKE, FNSS’in Bronz Sponsor olduğu etkinlik süresince düzenlenen workshoplar ve ilk gün düzenlenen konferanslar ICDDA’i sektörün Türkiye’deki en büyük organizasyonlarından biri haline getiriyor.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.