Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Raylı Sistemlerde Marka, Katma Değer İçin Öncelik

“Raylı sistemler milli davamızdır” sloganıyla sektörde yerli ve milli üretim anlayışının önde gelen kuruluşu Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS), 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı, OSTİM OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. TCDD Genel Müdürü ve ARUS Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Uygun, “Bizim marka çıkarmamız lazım bu ülkede. Marka çıkaramazsak bu katma değeri yakalama noktasında sıkıntı yaşarız.” dedi.
Ostim Editör
12 Temmuz 2021 10:55

OSTİM OSB Konferans Salonu’nda geniş bir katılımla yapılan toplantıya, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AYGM Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, delegeler ve sektör temsilcileri katıldı. Toplantıda, önceki dönem faaliyet raporu, gelir ve gider hesapları ile denetim raporu delegeler tarafından onaylandı, Yönetim ve Denetim Kurulu üyelikleri için seçim yapıldı.

“Yüzde 51 kırılma noktası”

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, ARUS kurucusu merhum Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan’ı anarak sözlerine başladı. Aydın, Çelikdoğan’ın sektörde yerli üretim, özgün tasarım ve markalaşma yolundaki çabalarına dikkat çekti. Raylı sistemlerin Türkiye için önemine vurgu yapan Orhan Aydın, Ankara Metrosu için getirilen yerli tedarik oranına işaret ederek, “Türkiye’nin raylı sistemlerindeki paradigma değişikliği ve kırılma noktası bana göre bu yüzde 51’in yazılmış olması. Her gelen bakanımız bunu 52 yaptı, 53 yaptı. Yerli sanayimizin de ekosistemini oluşturmasıyla bürokrasimizin de cesareti arttı. Yerliliğin artırılması ve bunların yerli imkanlarla yapılması konusunda tam bir mutabakat halindeyiz. Durmazlar, Bozankaya gibi çok güzel yerli firmalarımız ortaya çıktı. Yurt dışına iş yapan firmalar oluştu ve şu anda Türkiye artık kendi ihtiyaçlarını bu konuda yapabilecek bir hale geldi. Burada tabii Sedat Abi’nin, Ankara Sanayi Odası Başkanımızın ve Ulaştırma Bakanlığı bürokratlarımızın, yerli sanayicilerimizin ve ARUS’un çok değerli katkıları var.” dedi.

TÜRASAŞ’la beraber Türkiye’nin hiç kimseye muhtaç olmadan, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir düzeye geldiğini bildiren Orhan Aydın, “Katkı veren herkese yürekten teşekkür ediyorum. ARUS da bu düşünceyle oluşmuş güzel bir ekosistem. Türkiye’mizin bütün şehirlerinden bu işe inanmış insanların oluşturduğu bir yapı. Burada ithalatçılar yok, burada tüccarlar yok, sadece üretim yapan ve yüreğini üretimden yana koymuş insanlar var.” diyerek sözlerini tamamladı.

Cari açığın çözümü üretim

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ARUS’un sektöre sağladığı katkıya vurgu yaptı. Özdebir, “Bu küme Türkiye’nin dönüm noktasını oluşturan önemli bir çalışma oldu. İnsanlar gerçekten inanarak ve başarmak için bir araya geldiler Durmazlar kendi setlerini yapmaya başladılar, onun arkasından metro araçlarını yaptılar, tramvay yaptılar. Bozankaya yaptı, yurt dışına da sattı, elektrikli otobüsü yaptı, tramvayı yaptı. Yani demek ki ülkemizde azıcık destekle birçok şey yapılabilir, başarılabilir ve şu anda bulunduğumuz seviye Türkiye’nin kabiliyetlerinin çok altında bir yerde, aslında birazcık derlenip toparlanabilsek çok daha farklı şeyler yapabileceğimize inanıyorum.” ifadelerimi kullandı.

Türkiye’nin sanayi kurabilmede çok güçlü olması gerektiğini kaydeden Nurettin Özdebir, şu görüşlere yer verdi: “Biz her sene cari açık veren bir ülkeyiz ve cari açık verdiğimiz sürece başkalarının tasarruflarına, yani başkalarından borç almaya mahkumuz. Bunun bir tek çaresi var, Türkiye daha çok üretecek, daha çok katma değerli ürün yapacak. Katma değeri içeride bırakacak işler yapmamız lazım. ARUS bu anlamda çok ciddi bir mesafe kat etti.”

“Mühendislik birikimi bizde var”

AYGM Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün, “Mühendislik birikimi,  bilgi birikimi bizde var, hiç eksiğimiz yok, fazlamız var.” diyerek konuşmasına başladı. Sektördeki yerlileşme adımlarından bahseden Eyigün, “İhalelerimizde yüzde 51 şartını 60’a geliştirdik. Sektörden de beklentilerimiz var. Yerli üreticilerimiz yeterli Ar-Ge’ye zaman harcasınlar. OSTİM gibi çatılar altında Ar-Ge’yi geliştirdikçe ekipmanların alt sistemlerini de yerlileştirmek lazım, yabancıdan parçayı alıp onu işlemekten ibaret olmamalı.” dedi.

“Marka çıkarmalıyız”

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TCDD tarafından demiryollarında 30 milyar dolara yakın bir yatırım gerçekleştiğini ifade etti. “Bu yatırımlar yapılırken yerlilik ve millilik konusunda da çok büyük mesafeler kat ettik.” diyen Uygun, “Dertlenmek güzel bir şey memleketimiz, kurumlarımız ve ülkemiz adına. Dertlenince hep bir şeyler çıkıyor ortaya, dertlenmeyenin yapacağı hiçbir şey yok. Dolayısıyla işini dertlenen, ülkesini, sanayisini dertlenen, kalkınmasını dertlenen siz sanayici arkadaşlarımız çok kıymetlisiniz. Bizler de kamu kurumlarında çalışan bürokratlar olarak sizlerin önünü açmak bizim en büyük vazifemiz, olması gereken de bu.” görüşünü paylaştı.

Demiryolu araçları konusunda mesafe kat eden çok önemli Türk şirketleri olduğunu dile getiren Ali İhsan Uygun şöyle devam etti: “Bunların yurt dışına olan ihracatları bize gurur vermekte. Yurt dışında büyük firmalara ihracat yapan komponent üreticileri var.

Alt tedarikçilerin bu kadar yoğun olduğu bir ülkede kendi tasarımımız ve mühendisliğimizle ortaya koyacağımız araçlar çok önemli. Yani bizim marka çıkarmamız lazım bu ülkede. Marka çıkaramazsak bu katma değeri yakalama noktasında sıkıntı yaşarız. Bu kadar demir yollarına yatırım yapıyorken bir marka nasıl oluşturabiliriz dünya çapında buna da kafa yormamız gerekiyor.”

Genel Kurul toplantısında Yönetim ve Denetim Kurulu üyelikleri için seçim yapıldı.  Seçim sonucu şu şekilde:

Yönetim Kurulu: TCDD, OSTİM OSB, Bozankaya A.Ş., ASELSAN A.Ş., Durmazlar A.Ş., Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş., Tüm Raylı Sistemler İşletmecileri Derneği, KARDEMİR A.Ş., ASAŞ Alüminyum A.Ş., Yapıray A.Ş., Emre Ray Ltd. Şti., Safkar A.Ş., Albayrak Makine Ltd. Şti.

Denetim Kurulu: Özbir Vagon  Ltd. Şti., Kent Kart Marmara  A.Ş., Das Lager Rulman A.Ş.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.