Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sağlık Sektörü Feragatsiz Ödeme Bekliyor

Sağlık Endüstrileri Platformu, kamu hastanelerinden 16 aydır, üniversite hastanelerinden de 36 aydır ödeme alamadıklarını açıkladı. Sektör temsilcileri, alacaklarından feragat olmaksızın ödenmesi hususunda yetkililerden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan destek beklediklerini dile getirdi.
Ostim Editör
15 Eylül 2020 17:29

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi’nin de içinde yer aldığı Sağlık Endüstrileri Platformu, Ankara’da yaptığı basın açıklamasıyla, sektörün kamu ve üniversite hastanelerinden beklediği ödemelerinden dolayı zor bir süreçten geçtiğini anlattı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yüz binlerce tıbbi cihaz ve medikal sarfın üretimini, ithalatını, satışını, teknik hizmetini ve vaka desteğini veren sektörümüz kamu hastanelerinden 16 aydır, üniversite hastanelerinden 36 aydır ödeme alamamaktadır. Buna ek olarak Maliye Bakanlığı ile sürdürülen görüşmelerden bir netice alınamadığı gibi sektörümüzden %60’a varan feragat talep edilmektedir. Bu durum yüzbinlerce nitelikli istihdam sağlayan ve Türkiye ‘nin her yerinde 7/24 hizmet veren sektörümüzün bugününü ve geleceğini belirsizliğe ve çıkmaza sürüklemiştir.”

Açıklamada, ülke genelinde faaliyet gösteren 9.800 kayıtlı üyesi bulunan sağlık sektörünün, 2 milyar doların üzerinde işlem hacmi, 650 milyon dolar da ihracat rakamına eriştiği ve 100 binin üzerinde çalışanı bulunduğu vurgulandı.

“Belirtilen vadelerde ödeme yapılmadı”

2018 yılında üniversite hastanelerinden alacakların Cumhurbaşkanının talimatlarıyla bir defaya mahsus feragat yapılması koşuluyla ödemelerin yapılmasının sağlandığı hatırlatılan açıklamada, “Bu süreçte artık ödemelerin sözleşmelerde yazılı vadelerde yapılacağı tüm firmalara deklere edilmiştir. Buna rağmen belirtilen vadelerde ödeme yapılmadığı için bugün gelinen noktada kamu hastanelerinden 16 ay, üniversite hastanelerinden de 36 aya varan vadelerde toplam 19 milyar liralık alacağını tahsil edemeyen sektörümüz artık faaliyetlerini sürdüremez hale gelmiştir.” denildi.

Ödeme alamıyor olmalarına rağmen hastalara ve topluma karşı sorumluluklarını yerine getirdiklerini ifade eden sağlık sektörü temsilcileri, Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin, 2018 yılı için yüzde 30, 2019 yılı için yüzde 50, 2020 yılı için yüzde 60 olmak üzere sektörün yok olmasına neden olacak diye niteledikleri bu feragat talebini kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.

“Cumhurbaşkanımızdan acilen destek bekliyoruz”

COVID-19 pandemisinin güçlü kurumların ve kesintisiz sağlık hizmeti sağlanmasını mümkün kılan tüm paydaşların önemini bir kez daha ortaya koyduğuna dikkat çekilen açıklamada: “Türkiye’deki sağlık sisteminin önemli bir paydaşı olan sağlık teknolojileri ve tıbbi cihaz sektörü, pandemi sürecinde tanı ve tedavi aşamalarında oynadığı rolle, ülkemizin hızlı ve etkili müdahalelerinde bulunmasını sağlayan gizli kahramanlardan biridir. Firmalarımızın bu zor süreçte ayakta kalarak üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirebilmeleri için vadesi geçen kamu ve üniversite alacaklarının feragat olmaksızın ödenmesi hususunda yetkililerden ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan acilen destek bekliyoruz.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.