Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sahaya İnmeyen Öğrenciye Diploma Yok!

Merkez Kampüsü açılışında sunum yapan Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç; üniversitelerin bilgiye tok, sanayi ve üretimin ise bilgiye aç olduğunu söyledi.
Ostim Editör
14 Aralık 2012 15:56

Merkez Kampüsü açılışında sunum yapan Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç; üniversitelerin bilgiye tok, sanayi ve üretimin ise bilgiye aç olduğunu söyledi.

Peygamber Efendimize ait “‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” hadisini; “Yeme içme değil bilgi açlığı” olarak yorumlayan Güvenç, “Bizim akademik personelimiz sahada, sanayici ile iç içe. Sahaya inmeyen öğrenciye diploma vermiyoruz, sanayici ile bilgisini paylaşmayan hocaları tercih etmiyoruz.” dedi.

Bilgi paylaşımını Kümeleşme faaliyetleri ile sürdürdüklerini belirten Güvenç, beş yıl önce OSTİM’de başlattıkları üniversite sanayi işbirliği adımlarıyla bugün 5. kümelenmeyi kurduklarını söyledi. İş ve İnşaat Makineleri kümelenmesiyle başlayan çalışmaların Savunma, Medikal, Yenilenebilir Enerji ve Raylı Sistemler sektörlerinde devam ettiğini ifade eden Güvenç akademik kamuoyuna ‘biz tok yatıp uyumuyoruz’ mesajı verdi.

Çankaya Üniversitesi Rektörü Ziya Burhanettin Güvenç; henüz teknokente sahip olunmamasına rağmen 168 üniversite içinde Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi’nde 17. Sırada olduklarını hatırlattı.

Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından 1997’de kurulan Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsü Ankara’da Eskişehir yolu üzerinde 104 milyon lira öz sermaye ile inşa edildi. Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Sıtkı Alp, eğitimden kazandıkları tüm parayı yine eğitime yatırdıkları belirtti. Merkez Kampüsü açılış törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanı sıra Milli Eğitim bakanı Ömer Dinçer, TBMM Eski Başkanı Köksal Toptan, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ile OSTİM Yönetim Kurulu Üyeleri katıldılar

Gül: ‘Çankaya’nın farkını OSTİM’de gördüm’
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Üniversitesi’nin farkını OSTİM’de gördüm dedi. Çankaya Üniversitesi’nin Merkez Kampüsü’nün açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Gül, üniversite-sanayi işbirliğinin en somut örneğini ‘OSTİM’i ziyaretimde sizden değil onlardan dinledim’ diyerek kalkınmanın anahtarının, bilgisini sanayiye aktaran üniversiteler olduğunun altını çizdi.

15 yıl önce kuruluşuna imza attığı Çankaya Üniversitesi’nin Merkez Kampusu’nu açan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Çok şükür bugün Türkiye'de çok sayıda üniversite var, hepsiyle övünüyoruz, üniversiteler sadece öğretim veren yerler değildir. Bunun ötesinde araştırma, geliştirme, bilimsel faaliyetlerdir ama bütün bunlar da yeterli değildir. Bütün bu biriktirdikleri bilgiyi sanayiye nasıl aktaracaklar, nihayetinde ekonomiye nasıl yararlı hale gelecekler, bu çok önemli. Yoksa bütün bilgiler dershanelerde kalırsa, bütün bilgiler kitapların aralarında kalırsa, yetişen öğrenciler sadece teorik bilgilerle mezun olurlarsa onların hayata adaptasyonları oldukça zor olacağı gibi bugün başta özel sektör olmak üzere kalkınmanın temel unsuru olan kaynaklardan yararlanamamış olurlar" dedi.

Rektör Ziya Burhanettin Güvenç’in anlattığı Ostim ile kümelenme işbirliğini bizzat OSTİM’de gördüm diyen Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Üniversitesi’nin bu faaliyetleriyle farklılık oluşturduğuna dikkat çekti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.