Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sanayide Cesur Kadınlara İhtiyaç Var

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Er Makine Sanayi A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Burcu Erdoğan Kaya, OSB’lerde işveren ve işçi statüsünde çalışan kadın sayısının her geçen yıl arttığını söyledi. Kaya, “Bizim cesur ve yatırımdan çekinmeyen kadınlara çok ihtiyacımız var.” dedi.
Ostim Editör
23 Eylül 2020 17:19

ORSİAD’ın tek kadın yönetim kurulu üyesi ve Er Makine’nin ikinci kuşak yöneticisi, Burcu Erdoğan Kaya, sanayinin gelişiminde kadınların öncü rol oynayabileceğini ifade etti.

Kadınlar, sanayide rüştünü ispatladı

Ülke genelinde Ankara’da, bölge özelinde ise OSTİM’de kadın işveren, yönetici ve işçi sayısının geçmişe nazaran büyük oranda arttığına işaret eden Kaya, “20 yıl önce OSTİM’de sayılı kadın sanayicilerden biri iken ve çalışan kadın sayımız bir elin parmağını geçmezken bugün hem işveren hem çalışan olarak kadın oranımız tahminlerin üzerindedir.” dedi.

Kadın sanayicilerin sayısının artmasını somut örneklerle dile getiren Burcu Erdoğan Kaya, “8 yıl önce ben dahil sadece üç kadının bulunduğu İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi Yönetim Kurulu’nun bugün yarısından fazlası kadın sanayicilerimizden oluşmaktadır. Bu da özellikle son yıllarda sanayide kadın oranının hızlanarak arttığını gösteriyor. Örneğin bu süreçte ORSİAD tarihinde ilk kez bir kadın, yönetim kurulunda yer aldı. Yıllar boyu erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü bir bölgede biz kadınların işverenliği veya işçiliği kabullenilmezken, hatta giyim kuşam bile sorunken, bugün geldiğimiz noktada çok ciddi mesafe kat edildi. Çünkü kadınlar, sanayide rüştünü ispat etti ve ezberleri bozdu.” değerlendirmesini yaptı.

OSB’lerde üretim yapan sanayicilerin artık sadece oğullarını değil kızlarını da sanayiye getirerek görev ve yetki verdiğini anlatan Burcu Erdoğan Kaya, kadın elinin değdiği işletmelerde kurumsallaşma kültürünün yaygınlaşmaya başladığını söyledi.

“Zihniyeti değiştirmeye ihtiyacımız var”

Kadınların toparlama yetenekleri, verimlilikleri, disiplinli ve çalışkan olmalarının üretimden satışa her alana olumlu yansıdığına işaret eden Kaya, daha fazla sayıda babanın işlerini kızlarına devretmeleri çağrısını dile getirdi.

Sanayide yatırım fikrinin kadınları korkuttuğuna dikkat çeken deneyimli yönetici, “Halbuki bizim cesur ve yatırımdan çekinmeyen kadınlara çok ihtiyacımız var. Bizim, sanayi sektöründe yatırım yapma noktasında kadınlara cesaret ve güç verecek teşvik ve desteklerin artırılmasına ihtiyacımız var. ‘Kadın kısmı sanayide mi çalışır’ diyerek eşini, kızını OSB’lere göndermeyen ailelerin zihniyetini değiştirmeye ihtiyacımız var. Bizim, kadınların güvenle çocuklarını bırakabilecekleri konforlu kreşlere ihtiyacımız var. Bunları aşabildiğimiz ölçüde sanayide kadının adını ve gücünü daha fazla göreceğiz. Bu da yalnızca kadın yönetici ve işçi sayısını arttıran işletmelerin değil, ülke ekonomisinin gelişmesine, güçlenmesine katkı sağlayacak, katma değer yaratacaktır.”

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.