Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sanayide Yatırım İştahı Azalmadı

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Levent Çamur, “Pandemiye rağmen en azından Ankara sanayicinin yatırımları devam ediyor. Yatırım iştahımızda bir azalma söz konusu değil. Pandemide bölgemizde birçok yeni fabrikanın temeli atıldı.” dedi.
Ostim Editör
21 Nisan 2021 10:34

OSTİM OSB YouTube kanalında Sektör Konuşuyor programı canlı yayınına katılan ORSİAD Başkanı Levent Çamur, ORSİAD’ın çalışmaları, pandemi döneminde Ankara sanayisinin genel durumu hakkında OSTİM Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Korhan Gümüştekin’in sorularını yanıtladı.

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, genç ve dinamik bir ekipten oluşan yönetim kurulunun, 500’e yakın üyenin ekonomik ve sosyal yaşamına katkıda bulunmaya çalıştığını, pandemi sürecinde de sanayicinin sorunlarını en üst makamlara taşıdıklarını söyledi.

Her şey normale döndüğünde yapacak çok işleri olduğunu dile getiren Çamur, ORSİAD’ın ihracatı çok önemseyen bir STK olduğunu, tüm üyeleri dış ticaretle tanıştırma hedeflerinin devam ettiğini bildirdi.

Pandeminin yükü KOBİ’lerde

Türkiye ekonomisinin, 2018’deki kur şokundan sonra yaşadığı toparlanmanın, salgınla birlikte sekteye uğradığını anımsatan Levent Çamur, “Buna rağmen geçen yıl dünya ekonomisi yüzde 4,3 küçülürken Türkiye ekonomisi yüzde 1,8 büyümeyi başardı. Ama yine de ekonomimiz pandemiden çok büyük zarar gördü. Ülkemizdeki işletmelerin yüzde 95’ten fazlası KOBİ niteliğinde. KOBİ’ler hem ekonomimizin bel kemiği hem de pandemi gibi krizlerin yükünü en fazla çeken şirketler. Pandemi döneminde KOBİ’lerimizin önemli bölümünün borçlanma maliyeti yüksek oranda arttı.” ifadelerini kullandı.

12 Mart’ta Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan Ekonomi Reformları Eylem Planı’nın KOBİ’lerin geliştirilmesi ve ihracata teşvik edilmeleri konusunda önemli fırsatlar sunduğunun altını çizen Başkan Çamur, plandan milim sapılmaması gerektiğini bildirdi.

“Bankacılık sektöründen beklentimiz var”

Canlı yayında, sanayicinin sorunlarını da dile getiren ORSİAD Başkanı Levent Çamur, “Öncelikli beklentimi güven ve istikrar ortamının devamlılığı. Ayrıca kredi ve finansman maliyetleriyle ilgili bankacılık sektöründen beklentilerimiz var.  Uygun koşullarda daha fazla kredi fırsatı demek, şöyle bir dönemde üretim ve ihracatta artış demek. Yine salgın kaynaklı lojistik sorunu, hammadde temini sorunu ve hammadde fiyatlarındaki artış belimizi büküyor. Örneğin paslanmaz çelik konusunda yaşanan sıkıntının, yaz aylarında krize dönüşmesinden endişe ediyoruz.” dedi.

Acil talep aşı

Kurdaki artışla birlikte hammadde üreticilerinin bir bölümünün iç piyasaya ürün vermek yerine ihraç etmesi kabul edilebilir olmadığını da söyleyen Başkan Çamur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakanlığımızın mutlaka buna bir formül bulmasını bekliyoruz. Diğer yandan kısa çalışma ödeneğinin devam etmesiyle ilgili beklentimiz en üst düzeyde devam ediyor. Ayrıca kamuya yapılacak vergi ve benzeri ödemelerin ötelenmesi, reel sektöre yeni kredi desteği sağlanması da aciliyeti olan konuların başında geliyor. Futbolcuların dahi aşılandığı bir dönemde, ekonominin can damarı ihracatçıların en azından mavi yakalı çalışanlarının aşılanması da acil taleplerimiz arasında.”

Yatırım iştahı devam ediyor

Programda sık sık Türkiye’nin geleceğinin yatırımda, üretimde, istihdam artışında olduğunun altını çizen Başkan Çamur, “Bunun için de sanayicimize büyük görev düşüyor. Bizim üretmekten, ürettiğimizi satmaktan başka çıkar yolumuz yok. Pandemiye rağmen en azından Ankara’da sanayicinin yatırımları devam ediyor. Yatırım iştahımızda bir azalma söz konusu değil. Pandemide bölgemizde birçok yeni fabrikanın temeli atıldı. Türk sanayicinin salgın krizini fırsata çevirmeye başladığını görmek de memnuniyet verici. Gerek coğrafi konumu, gerekse güçlü imalat sanayi altyapısı ve katma değerli ürünlere odaklanabilen yapısıyla Türkiye, tedarikte Çin gibi üretim merkezi olan ülkelerin alternatifi olmaya aday.” dedi.

Yayın kaydını aşağıdan izleyebilirsiniz.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.