Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sanayinin Üniversitesinden İlk Fahri Doktora

Sanayi Dünyasının Üniversitesi OSTİM Teknik Üniversitesi ilk fahri doktorasını Prof. Dr. Nevzat Kor ve T.C. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mehmet Recai Kutan’a Fahri Doktora unvanı verildi.
Ostim Editör
17 Mart 2021 09:01

OSTİM Teknik Üniversitesi ilk fahri doktorasını ülkemizin önde gelen iki ismine verdi. Düzenlenen törende; Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi Kurucusu, İstanbul Teknik Üniversitesi emekli akademisyeni Prof. Dr. Nevzat Kor ve T.C. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mehmet Recai Kutan’a Fahri Doktora unvanı verilirken GÜRİŞ Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı Merhum İdris Yamantürk de anıldı.

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, kadir bilen milletlerden kadri bilinen insanlar çıktığını hatırlattı. Yülek, “Kadir bilen bir millet olarak kadri bilinen iki bilim insanına Prof. Dr. Nevzat Kor ve Recai Kutan hocamıza tevcih edilecek Fahri Doktoralar ve ülkemize iş insanı olarak yüksek hizmetlerde bulunmuş merhum sayın İdris Yamantürk’ü anma, üniversitemiz bünyesinde günümüzün yaşayan değerlerinin, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizle buluşturmaya vesile olacağına inanıyorum.” dedi.

Ahilik sorunlara çare oluyor

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’in ahilik teşkilatının oluşturduğu bir sanayi bölgesi olduğunu dile getirdi.

Aydın şu görüşleri paylaştı: “Ahiliğin bugün yaşadığımız dünyadaki bozulmuşluğun, çözülmüşlüğün, yaşadığımız sıkıntılarının birçoğunun çaresi olarak üretildiğini ve bizim medeniyetimizin, bizim inançlarımızın, değerlerimizin yaşatıldığı bir kültür. Emanet olarak aldığımız dünyanın gelecek nesillere imar edilmiş olarak aktarılması gerekiyor. Bilim merkezlerinin, üniversitelerin, ilim ve irfan yuvalarının çok önemli bir anlamı ve yeri var. Kişi başına düşen milli geliri değil, kişi başına düşen mutluluğu hesaplamamız gerekiyor. Bunu yapabilmemiz için manevi değerlerimize ve bize bırakılan bu ahilik değerlerine, ahlaka, adalete hakikate önem vermemiz gerektiğini düşünüyoruz.”

Sanayileşme mücadelesinin önemli bir işareti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, OSTİM Teknik Üniversitesini kuruluş günlerinden beri takip ettiğini belirterek, örnek bir üniversite olduğunu söyledi.

Üniversitenin başarılı bir şekilde yoluna devam etmesi temennisini dile getiren Kurtulmuş, “Türkiye’nin sanayileşmesi, daha ileriye gitmesi için verilen mücadelenin Ankara ve Türkiye ölçeğinde önemli bir işareti oldu. Bu salonda bulunanların ve milletimizin büyük bir çoğunluğunun ortak hedeflerinden birisi; yeniden güçlü ve büyük Türkiye’yi inşa etmektir. Onun için de başta sanayi alanındaki kalkınma olmak üzere toplumun her alanında kalkınmanın eş zamanlı olarak sağlanması önemlidir. İşte burada olduğu gibi elimizdeki imkânların elverdiği azami ölçüde ülkemizi ileriye götürmek hepimizin ortak hedefi olmak zorundadır.” dedi.

Bu hedef doğrultusunda üniversite sanayi iş birliğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, OSTİM Teknik Üniversitesinin bu fikirlerle doğduğunu ve bugün büyüyen gelişen bir üniversite haline geldiğini ifade ederek bu üniversite projesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kurtulmuş, “Muhterem Recai Kutan Beyefendi ve Muhterem Nevzat Kor Hocamızın her ikisi de bizim neslimiz ve Türkiye’ de pek çok nesil bakımından, üstün fedakârlık ve gayretleri dolayısıyla tanıyan herkes tarafından örnek alınmış şahsiyetlerdir.” değerlendirmesini yaptı.

Sözlerine, “İnsanların başarısı sadece mesleki başarıları, kariyerlerinde üstün başarılar elde etmesiyle kaim değildir. İnsanların en büyük başarısı aslında insanlıklarıyla ortaya koyduğu değerlerdir.” diyerek devam eden Kurtulmuş, “Recai Kutan Bey Anadolu’yu karış karış dolaşmış, Türkiye’nin kalkınması için elinden gelenin azamisini ortaya koymuş ve gayretle yeniden büyük Türkiye mücadelesi için emeklerini hiç esirgemeyen bir değerli büyüğümüzdür.” dedi. Kurtulmuş, Kutan’ın teknokrat özelliğinin yanında siyasetteki bu özellikleri ile Türkiye siyasetinde ender kişilerdir birisi olduğunu ifade ederek teşekkür etti.

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Nevzat Kor hocamız, gittiği her yerde fidan ekmiş ve hepsi de en zor şartlarda büyüyerek Türkiye’nin gelişmesine katkıda bulunan bir akademi ordusu haline gelmiştir. Onun elinden geçmeyen ondan ilham almayan çok az arkadaşımız vardır. Kendisiyle aynı fikirde ya da farklı fikirlerde olanlara saygı ve sevgiyle yaklaşan son derece değerli bir bilim adamıdır. Türkiye’nin bilimsel alanda gelişmesine büyük katkıları olmuştur.” dedi.

Kurtulmuş, “Bu tür törenlerin sadece bu şahıslara yaptıkları hizmetler dolayısıyla vefa göstermenin ötesinde Türkiye’nin geleceğine ilişkin bir yatırım olduğunun altını çizmek isterim” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından GÜRİŞ Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı Merhum İdris Yamantürk’ün hayatını anlatan video gösterimi yapıldı. Merhum İdris Yamantürk adına Ankara Milletvekili/TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyon Başkanı Prof. Dr. Emrullah İşler, GÜRİŞ Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Niyazi Erdoğan’a plaket taktim etti.

Fahri doktora diplomalarını Prof. Dr. Nevzat Kor’a TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Eski Başkanı ve 20. dönem Adana Milletvekili Sayın Ertan Yülek; Mehmet Recai Kutan’a ise Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Fevzioğlu tevcih etti. Prof. Dr. Nevzat Kor ve Mehmet Recai Kutan ise fahri doktora unvanı için emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Üniversitenin konferans salonunda gerçekleşen törene; Ak Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Eski Başkanı ve 20. dönem Adana milletvekili Sayın Ertan Yülek’, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Ak Parti Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Zeynep Müjde Sakar, Ankara Milletvekili/TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyon Başkanı Prof. Dr. Emrullah İşler, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Fevzioğlu, YÖK Genel Sekreteri ​Süleyman Necati Akçeşme, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Hacettepe Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Veysel Tiryaki, Çevre ve Orman Bakanlığı, Eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Eski Bakanı Ali Çoşkun, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, GÜRİŞ Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Niyazi Erdoğan gibi çok sayıda davetli katıldı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.