Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Somali sanayicisine bilgi desteği

Bölgelerinde kurmayı düşündükleri küçük sanayi sitesi için uygun modelleri incelemek üzere Türkiye’ye gelen Somalili iş adamları heyeti, OSTİM OSB’yi ziyaret etti. Ziyaret sonunda yapılacak işbirliğinin detayları belirlendi.
Ostim Editör
20 Ocak 2012 00:00

Bölgelerinde kurmayı düşündükleri küçük sanayi sitesi için uygun modelleri incelemek üzere Türkiye’ye gelen Somalili iş adamları heyeti, OSTİM OSB’yi ziyaret etti. Ziyaret sonunda yapılacak işbirliğinin detayları belirlendi.

OSTİM ve TİKA'nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ve iç savaş nedeniyle 4 parçaya bölünen ülkenin her bölgesinden iş adamı ve dernek yöneticilerinden oluşan Somalili iş adamları heyeti, ülkelerinde kurmayı düşündükleri sanayi bölgesi için örnek modelleri incelediler. Ziyaret kapsamında OSTİM OSB’yi de ziyaret eden heyet, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın tarafından ağırlandı.

Heyet Başkanı Mohamed Ahmed Mohamed, Başbakan Erdoğan'ın Somali ziyaretinden sonra, halklarının Türkiye'ye var olan sevgisinin arttığını, kendilerinin de Müslüman bir ülke olduğunu, bu nedenle Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini ifade etti.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da kurmayı planladıkları sanayi bölgesi için OSTİM’in tecrübelerinden yararlanmanın kendileri için çok önemli olduğunu belirten heyet üyeleri, OSTİM yöneticileri ile bölgeleri için öncelikli öneme sahip olan sektörleri paylaştılar.

OSTİM’den eğitim desteği
OSTİM Başkanı Orhan Aydın da, Somali gibi dost ve kardeş ülkelerle birikimlerini paylaşmanın, son yıllarda yaşadıkları açlıkla ve yoksullukla mücadelelerine bir nebze de olsa destek vermenin kendileri için çok önemli olduğunu, bu sebeple Somali halkı için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirtti. Somali’de kurulması planlanan sanayi bölgesinde yer alacak sektörlerin ve girişimcilerin belirlenmesinin ardından, o sektörlerde çalışacak kişilerin eğitimi konusunda destek vereceklerini söyleyen Aydın, balık vermektense balık tutmayı öğretmek felsefesiyle hareket ettiklerini belirtti. Aydın; “Sizler öncelikli sektörlerinizi belirledikten sonra bizler o alanda çalışacak insanlarınızı ülkemize davet edip, 3-5 ay gibi bir süre o işin tüm süreçlerini görerek eğitim almalarını sağlayacağız. Gerekli makine ve teçhizatı da mümkün olduğunca sağlayıp, ‘Şimdi git ülkende bu sektörü canlandır, üretim yap’ diyeceğiz” şeklinde konuştu.

2 gün süren görüşme ve çalışmaların ardından ortaya çıkan işbirliği modelinden son derece memnun kalan Somali iş adamları heyeti, yapılan bir iyi niyet protokolünün ardından ülkelerine döndüler.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.