Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Şükrü Kızılot’tan OSTİM KOBİ’lerine brifing

• Ekonomi uzmanı Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot, Halk Bankası’nın Halk Akademi Etkinlikleri çerçevesinde OSTİM’li KOBİ’lerle buluştu. KOBİ’lere yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında bilgilendirme yapan Kızılot, yeni Türk Ticaret Kanunu’ndaki düzenlemelere ayak uydurmak için biran önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.
Ostim Editör
19 Ocak 2012 00:00

 Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek. Uzmanlar, Bu yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili olarak tüm şirketlerin zaman kaybetmeden yeni yapı veya müesseseler için hazırlık yapmaları ve kendilerini bu yeni duruma uydurmaları gerektiği uyarısında bulunuyorlar. Yapılması gereken değişiklikler için yasanın yürürlüğe gireceği tarihi beklemenin sıkıntılı sonuçlar doğurabileceğini belirten uzmanlar, bu nedenle özelikle yeni TTK ile ilgili, bilgilenme, inceleme ve düzenleme işlemlerine bir an önce başlanmasını tavsiye ediyorlar.

Bu uyarıları dikkate alan Halk Bankası da Halk Akademi etkinlikleri çerçevesinde, çalışanlarını ve ticari işletmeleri yeni TTK hakkında bilgilendirmek üzere Ekonomi uzmanı ve Hürriyet Gazetesi ekonomi yazarı Şükrü Kızılot’u OSTİM şubesi konferans salonunda banka çalışanları ve OSTİM’li KOBİ’lerle buluşturdu.

Önceki Türk Ticaret Kanununun üstünden 50 yıldan fazla zaman geçtiğini ve dolayısıyla o kanunun günün koşullarını kapsamaktan uzak olduğunu belirterek sözlerine başlayan Kızılot, yeni kanunun da olumlu ve olumsuz yönlerinin bulunduğunu söyledi. Olumsuz olarak göze çarpan yönlerle ilgili olarak oluşan eleştiriler sonrasında kanun üzerinde mutlaka bir revizyon yapılacağını düşündüğünü de söyleyen Kızılot, tüm bunlara rağmen Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun işletmelerin ihtiyaçlarına cevap verecek, belli aksaklıkları giderecek çok önemli düzenlemeler yaptığını da belirtti.

Bütünüyle bakıldığında yeni TTK’nın bir şeffaflık sağladığını söyleyen Kızılot, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni kanun daha düzenli bir ticari işletme oluşmasını sağlıyor, denetim getiriyor. Çoğunuz bu konuların uzmanı değilsiniz. Maliyeden çağrıldığınızda kimyanız bozuluyor. Sürekli bir denetçi gelip sizleri denetleyecek, şurada şu yanlış var diyecek. Başlangıçta belki yadırgayacaksınız ama zaman içinde de ‘ben devamlı denetleniyorum kontrol altındayım, bir aksaklık varsa muhasebecim atlasa denetçi geliyor, beni uyarıyor’ diyebilirsiniz. Böyle bir güven duyacaksınız. Belki biraz daha formalite ve ilave ödemeleriniz olacak ama işletmeniz daha sağlam daha güçlü olacak. Bankanın karşısına gittiğinizde daha net gideceksiniz. O da size baktığında sizden kuşku duymayacak. Bunlar olumlu gelişmeler.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.