Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Tasarımda Devlet Destekleri Güncellendi

“2014/4 sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”, 21 Aralık 2014 tarihli 29212 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Ostim Editör
12 Ocak 2015 15:17

Tasarımcı ve sanayicilerin aynı platformda buluşmasına imkan sağlayacak yeni bir destek mekanizması olan “2014/4 sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”, 21 Aralık 2014 tarihli 29212 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

T.C. Ekonomi Bakanlığı, 2023 İhracat Stratejisi hedefleri doğrultusunda, değişen rekabet koşullarına ve ihracatçıların ihtiyaçlarına uygun olarak katma değerli ihracatın arttırılmasına yönelik desteklerine bir yenisini daha ekledi. Tebliğ ile şirketlerin tasarım departmanı kurmaları veya var olan departmanlarını geliştirmeleri amaçlanıyor. Böylelikle, ihracatçıların moda, endüstriyel tasarım ve inovasyon kapasiteleri artırılarak, ihracata dönük katma değerli ürün üretmeleri sağlanacak.

Tasarım ve ürün geliştirme proje önerileri Bakanlık tarafından destek kapsamına alındığı takdirde; şirketlerin söz konusu projeleri kapsamındaki tasarımcı, modelist ve mühendis istihdamı, alet, teçhizat, malzeme ve yazılım giderleri ile seyahat ve web sitesi üyeliğine ilişkin giderleri Tebliğ’de belirtilen limitler dahilinde desteklenecek. Destek paketiyle, tasarım yarışmaları ile özendirilen, yurtdışı eğitime gönderilip nitelikleri artırılan tasarımcı havuzunun sanayiciyle buluşması hedefleniyor.

Tebliğ kapsamında, tasarımcı şirketlerin yurtdışı tanıtım harcamaları, kira giderleri, patent tescil giderleri, istihdam edilen tasarımcıların maaşları yüzde 50 oranında karşılanacak. İşbirliği kuruluşlarının yurtdışı tanıtım, markalaşma, sergi ve fuar harcamaları da yüzde 50 oranında proje basına en fazla 300 bin dolar tutarında karşılanacak. Tebliğ çerçevesinde şirketlerin destek kapsamına alınan tasarım ve ürün geliştirme projeleri için istihdam edilecek tasarımcı, modelist ve mühendislerin brüt maaşları, alet, teçhizat, malzeme ve yazılım giderleri, seyahat ve web sitesi üyeliğine ilişkin giderleri proje bazında yüzde 50 oranında desteklenecek.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.