Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

TechAnkara’da 100 Proje Görücüye Çıktı

Girişimcileri; yatırımcılar, mentorlar, danışmanlar ve potansiyel müşterilerle buluşturan TechAnkara Proje Pazarı, ATO Congresium'da kapılarını açtı. Ankara Kalkınma Ajansı koordinasyonunda bu yıl onuncusu düzenlenen etkinlikte 100 proje sergilendi.
Ostim Editör
26 Eylül 2022 16:22

Ostim Teknopark ve OSTİM Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun da stantlı katıldığı programa, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ve OSTİM Vakfı Müdürü Gülnaz Karaosmanoğlu katıldı.

Finale kalan 10 projenin sunum yaptığı TechAnkara Proje Pazarı’nda, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın'ın da bulunduğu jürinin oylamasıyla belirlenen ilk 3 projeye ödülleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından verildi.

TechAnkara Proje Pazarı’nın açılışında konuşan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, Ankara’daki ekosisteme 1 milyar TL’nin üzerinde katkı sağladıklarını bildirdi.

“10 unicorn, ulaşılması zor bir hedef değil”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tüm ekosistem için tarihi bir dönemden geçildiğini belirtti. Geçen yıl 300’den fazla girişimin, toplamda 1,5 milyar dolar yatırım alarak tüm zamanların rekor kırdığını belirten Bakan Varank, 2022’de de trendin yükselerek devam ettiğini kaydetti. Bu yılın ilk 6 ayında Türk girişimlerin 1.4 milyar dolar yatırım aldığını söyledi. Varank, şöyle devam etti: “Daha yılın ilk yarısında, geçen yılı yakalamış olduk. Kısa sürede kat etiğimiz mesafeye baktığımızda, ben açıkçası 10 unicorn hedefinin ulaşılması zor bir hedef olmadığını düşünüyorum.  TechAnkara Proje Pazarı’nın da bu hedefe giden yolda ülkemize önemli katkılar sunduğunu, bundan sonrada sunacağına inanıyorum. Burası Ankara’nın girişim ekosistemi için önemli görevler ifa ediyor. Bu yıl onuncusunu gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte, bugüne kadar binin üzerinde çok değerli proje görücüye çıktı. Bu projelerden yaklaşık 900’ü de ticarileşmeyi başardı. İçlerinden bazıları da TechAnkara Proje Pazarı’na gelen yatırım fonları ve melek yatırımcılarla yapılan görüşmeleri neticesinde toplamda 40 milyon dolarlık yatırımı şirketlerine çekmeyi başardılar.”

Etki Yatırımcılığı devreye alınıyor

Bakan Mustafa Varank, yeni bir yatırımı şeklini devreye aldıklarını kaydetti. İklimi çevre, enerji ve sosyal krizleri odağına alan Etki Yatırımcılığı’nın tüm dünyada öne çıkan bir alan olduğunu ifade eden Varank, “Biz de bu anlamda, finansal getirisiyle birlikte sosyal ve çevresel etkiyi odağına alan girişlim sermayesi fonunu, ilk kez ülkemize kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu uygulamayı da Ankara Kalkınma Ajansı’mızla birlikte devreye alacağız. İlgi duyan girişimcilerimizin ve yatırımcılarımızın Ankara Kalkınma Ajansı’ndan takip etmesini tavsiye ediyorum. İnşallah etki yatırımcılığını da Türkiye’nin gündemine biz sokmuş olacağız.” dedi.

Ostim Teknopark’tan Ofis Ödülü

TechAnkara Proje Pazarı’nda projelerini sergileyen 3 girişimci Ostim Teknopark’tan 1 yıl geçerli ofis ödülü almaya hak kazandı. Girişimcilere ödüllerini, Ostim Teknopark Yönetim Kurulu Başkanvekili Adem Arıcı verdi.  

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.