Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Türkiye ile İş Birlikleri Çok Önemli”

Birleşik Krallık Türkiye Ticaret Elçisi Lord Robin Berry Janvrin, Türkiye'de büyük bir dinamizm olduğunu belirterek, “Özellikle bugün İngiliz firmalar burada Türk enerji ve teknoloji firmalarıyla iş birliği içinde ve gelecekte karşımıza çıkacak temiz teknoloji için göğüs geriliyor. Türkiye ile iş birlikleri çok önemli." dedi.
Ostim Editör
07 Kasım 2019 10:13

OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi (OSTİM Enerjik) ile Birleşik Krallık Büyükelçiliği tarafından OSTİM'de, Birleşik Krallık-Türkiye Temiz Teknolojiler Alanında İşbirliği Programı düzenlendi.

Etkinliğe, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Birleşik Krallık Türkiye Ticaret Elçisi Lord Robin Berry Janvrin, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve çok sayıda Britanyalı ve Türk sanayici katıldı.

OSTİM ENERJİK Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çelik, enerjiyle ilgili iş fırsatlarını Birleşik Krallık'tan partnerleriyle değerlendirmek istediklerini söyledi. Çelik, her iki ülke tarafının iyi olduğu konularda karşılıklı iş birliği içinde temiz enerji alanında büyüme gerçekleştirebileceğini ifade etti.

Kümelenmeler yerel ekonomiye katkı sunuyor

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, "Hedefimiz Türkiye ve Britanya arasındaki başarılı iş birliklerinin geliştirilmesidir. Önemli ticari ilişkileri olan iki ülkenin bundan sonra çok daha etkin ticari girişimler ve anlaşmalarla ilişkilerini daha da geliştireceği kanaatindeyiz." dedi.

İki ülkenin özellikle savunma sanayii ve otomotivde uzun yıllardır ciddi ilişkileri bulunduğunu anımsatan Bakan Yardımcısı, "Şu ana kadar önemli ticari ilişkileri olan iki ülkenin bundan sonra çok daha etkin ticari girişimler ve anlaşmalarla ilişkilerini daha da geliştireceği kanaatindeyiz." açıklamasında bulundu.

OSTİM Enerjik benzeri kümelenmelerin iş bölümü ekonomisi, nitelikli iş gücü ve yüksek verimle yerel ekonomilere katkı sunduğunu belirten Hasan Büyükdede, ekonomik büyüme ve sanayinin gelişimi açısından en temel girdi haline gelen enerjinin günümüzdeki stratejik öneminin giderek arttığını vurguladı.

Sürdürülebilir kalkınma için enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin, enerji verimliliğini sağlamanın, karbondioksit salınımlarını azaltmanın çok önemli olduğuna işaret eden Büyükdede, “OSTİM kümelenmesinin sektörel odağı çevre dostu enerji ve enerji depolama, döngü ekonomisi, sürdürülebilir su yönetimi, sürdürülebilir hareketlilik, kaynak ve malzeme verimliliği ile enerji verimliliği gibi ana başlıkları içeren temiz teknolojiler. Bu sebeple enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji programları, sektörel uygulamalarına ciddi katkılar sunacaktır." ifadelerini kullandı.

Britanya, Türkiye'de yüksek seviyede yatırıma sahip

Birleşik Krallık Türkiye Ticaret Elçisi Lord Robin Berry Janvrin, Türkiye'de büyük bir dinamizm, enerji ve çeşitlilik olduğunu belirtti. Janvrin, “Özellikle bugün İngiliz firmalar burada Türk enerji ve teknoloji firmalarıyla iş birliği içinde ve gelecekte karşımıza çıkacak temiz teknoloji için göğüs geriliyor. Türkiye ile iş birlikleri çok önemli." dedi.

Britanya'nın Türk malları için ikinci büyük ihracat pazarı olduğunu ve ikili ticaretin yaklaşık 17 milyar sterlin seviyesinde gerçekleştiğini kaydeden Janvrin, Britanya'nın Türkiye'de çok yüksek seviyede yatırıma sahip olduğunu ve Brexit sürecinin bunu etkilememesini istediklerini belirterek, "Başbakan'ın Ticaret Elçisi olarak söyleyebilirim ki Brexit meselesi herkese oldukça korkutucu geliyor. Fakat iki ülke ilişkisine bakınca nasıl rüzgarlar eserse essin bizim aramızda güçlü bir ticaret ilişkisi bulunsun istiyoruz. Ticaret konusunda iyimser olunmalı. Birleşik Krallık her zaman iş dünyası için lider bir ülke olmuştur. Buradaki iş heyeti içinde önemli teknoloji şirketleri bulunuyor. Britanyalı tedarikçilerle iş birliği yapacak Türkler için Britanya'da ihtiyaç kredisi finansmanı sağlanıyor. İhracat kredisi ajansının Türkiye'den gelecek olan 18,5 milyar Türk Lirasına kadar Türk firmalarını desteklemek için iştahı var. Bunun içinde yüzde 20'lik Britanya içeriği bulunması gerekli, ki bu içerik yüzdesi oldukça düşük." görüşünü paylaştı.

Janvrin, Britanya'nın, eğitim, vergi sistemi, G20 üyeliği, serbest ticareti destekleme kültürü ve göçmenlere tutumu gibi önemli konulardaki olumlu çözümleriyle yatırım için uygun bir ülke olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.