Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Türkiye'nin ilk iş garantili lisesi

ASO tarafından acılan Özel Ankara Sanayi Odası Anadolu Teknik Lisesi'ne bu yıl 72 öğrenci alınacak. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, okulu bitiren öğrencilere yüzde yüz is garantisi verdi.
Ostim Editör
24 Ağustos 2012 00:00

ASO tarafından acılan Özel Ankara Sanayi Odası Anadolu Teknik Lisesi'ne bu yıl 72 öğrenci alınacak. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, okulu bitiren öğrencilere yüzde yüz is garantisi verdi.

Türkiye'nin ilk iş garantili teknik lisesini açan ASO, Özel Ankara Sanayi Odası Anadolu Teknik Lisesi için öğrenci kayıtlarını almaya başladı. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Okulumuzdan mezun olacak öğrencilerimiz sadece Türkiye'de değil dünyanın her tarafında iş sahibi olacak" dedi. “Yüzde 100 burs, yüzde 100” iş sloganıyla yola çıktıklarını söyleyen ASO Başkanı Özdebir, "Globalleşen dünyada sadece malların dolaşımından değil insanların da dolaşımından söz ediliyor. Artık dünyanın dört bir yanına bizden de gidip çalışanlar olacak, bu nitelikte insanlar yetiştirmek üzere bir adım attık" dedi.

Yabancı dil ağırlıklı eğitim olacak

Öğrencilerine iyi bir yabancı dil eğitimi vereceklerini ve Ankara'nın en iyi işletmelerinde staj imkânı sağlayacaklarını söyleyen Nurettin Özdebir, "Her öğrencimize istediği bir proje konusunda çalışma imkânı vereceğiz. Mesleki eğitimin teorik olarak yapılması mümkün değil. Mesleki eğitimde sanayi ve okulun iç içe olması gerek" diye konuştu.

Okullarında kız öğrencilerin de okuyabileceği bilgisini veren Özdebir, "Bu alanların hepsinde kız öğrenciler de çalışabilir, çok da başarılı olabilir. Avrupa'da, ABD'de, Japonya'da bunu görüyoruz. Kız öğrencilerimizin okulumuzda öğrenim görmesini istiyoruz” dedi.

Tüm bunların yanı sıra öğrencilere iş garantisi de sunacaklarını belirten Özdebir, “İşe girmek için AB uyum prosedürleri gereğince Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından sertifikalandırma yapacağız. Yetiştirdiğimiz öğrenciler bu yeterlilik düzeyinde olacak" dedi.

Hazırlık sınıfı olmayan okulda teknik dersler verilecek
ÖZEL Ankara Sanayi Odası Anadolu Teknik Lisesi'nde, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı, Makine Teknolojisi Alanı, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı olmak üzere 3 ana alanda eğitim yapılacak. Hazırlık sınıfı olmayan okulda eğitim öğretim suresi toplam 4 yıl. Sınıflar 24 kişilik, ancak toplam kontenjan 72 kişiyle sınırlı.

SBS'den 400 ve üzeri puan alan öğrenciler okulu tercih edebilecek. Okul öğrenim ücreti almayacak, öğrencilerin tamamı burslu olacak. Okulda öğrenim görenlere ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde METES aracılığıyla Uluslararası Mesleki Sertifika Desteği (EUROPASS) sağlanacak. Mezun olanlar başta mühendislik fakülteleri olmak üzere üniversitelerin bütün bölümlerini tercih edebilecek. Okul tüm öğrencilere ücretsiz öğrenci servisi hizmeti sunacak. İnşaatı devam eden okulun ilk öğrencileri Erkunt Eğitim Merkezi ve Türkiye Eğitim Şantiyesi'nde teorik eğitimlerini alacak. Öğrenciler bir yıl sonra okul binasına taşınacak. Okulun ön kayıtları 30 Ağustos'a kadar sürecek. Kesin kayıtlar ise 3-7 Eylül tarihleri arasında yapılacak.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.