Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Tuzağı KOBİ’lerle Atlatıyoruz”

Orman ve Su İsleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Orta Gelir Tuzağının atlatılmasında KOBİ’lerin büyük desteği bulunduğunu belirtti.
Ostim Editör
12 Ocak 2015 14:58

Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı’nın (TOSYÖV) düzenlediği “KOBİ’lerin Orta Gelir Tuzağından Kurtarılmasında Orman ve Su Politikaları” toplantısında konuşan Orman ve Su İsleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Orta Gelir Tuzağının atlatılmasında KOBİ’lerin büyük desteği bulunduğunu belirtti.

KOBİ’lere Hükümet’in büyük destek verdiğini ve orta gelir tuzağı aşılamazsa 2023 yılı hedeflerinin yakalanmasının mümkün olamayacağını söyleyen Eroğlu, “Orta gelir tuzağını aşmak için mutlaka üretimi ve ihracatı artırmamız gerekir. Esasen bana göre ekonominin üç temeli var: Birincisi üretim, ikincisi istihdam, üçüncüsü de ihracat. Yani ekonominin üç temel ayağından biri olmadığı takdirde orta gelir tuzağından kurtulamayız. Biz de Hükümet olarak bu konuda çok büyük tedbirler aldık.” dedi. Bakan Eroğlu, Türkiye’nin krizden etkilenmediğini, ihracatı artırmak için de çok önemli adımlar attıklarını ifade etti.

“KOBİ’lere 2.5 milyon TL destek verdik”
Orta Gelir Tuzağı’ndan kurtarmak için ellerinden geleni yaptıkları KOBİ’lere, Hükümet olarak 2.5 milyon TL destek verdiklerini açıklayan Eroğlu, Hükümet olarak son dönemlerde Ar-Ge çalışmalarına çok önem verdiklerini, Ar-Ge çalışmaları arttıkça üretimin de artacağına inandıklarını kaydetti. Bakan Eroğlu, Türkiye’nin gelişimi ve daha da ileriye gitmesi için üretime dönmek gerektiğini, problemin tonlarca ürünü düşük fi yata satıp, teknolojik ürünleri yüksek fiyatlara almak olduğunu vurguladı: “Katmadeğeri daha çok olan ürünlere yönelmemiz gerekmektedir. İşletmelerin Ölüm Vadisi’ni aşmalarına müsaade etmemiz gerekir. Eğitim ve ara insan yetiştirme, ihtiyaçları gidermek adına çalışmaları hızlandırıyoruz.” Eroğlu ayrıca, su olmazsa ne sanayi ne de işletmeler çalışamayacağını, bu nedenle suyun en iyi şekilde kontrol edilmesi ve kullanması gerektiğini bildirdi.

“Su olmayınca sanayi olmaz”
Bakan Veysel Eroğlu, “Su önemli, su olmazsa ne sanayi ne işletmeler çalışamaz. Bu nedenle suyumuzu en iyi şekilde kontrol etmeli ve kullanmalıyız.” dedi. Türkiye’de sulama tesislerinde çok büyük bir hamle yaptıklarını, zirai gelirde dünyada 7. ülke konumunda bulunduğumuzu aktaran Eroğlu, sulamalara, baraj ve göletlere çok büyük önem verdiklerini, 270 baraj inşa ettiklerini, ‘Bin Günde Bin Gölet ve Sulaması’ projesini geliştirdiklerini anlattı. Türkiye’nin enerji ihtiyacı için Bakanlık olarak hidroelektrik santraller kurmak için çalıştıklarını, bu yıl 111 tane hidroelektrik santral yaptıklarını anlatan Eroğlu, “Ülkemizde yılda 15 milyar dolarlık doğalgaz alımından vazgeçildi. Elektrik üretimini artırdık. Suyu kalkınmanın unsuru olarak görüyoruz. Nerede baraj, gölet ihtiyacınız varsa bize iletin, bizler sizin hizmetkarınızız. Biz millet için varız.” dedi.

“2023 hedefi KOBİ’lerle ve yapısal reformlarla yakalanır”
TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Sönmez, Türkiye’nin ‘Orta Gelir Kuşağı’nda ve bu kuşağında üst sınırında bulunan bir ülke olduğunu belirterek, “Yüksek Gelir Kuşağı’na geçmek için tarihsel bir hamle yapmamız gerekmektedir. 2023 yılı hedefleri bunun için konuldu. TOSYÖV olarak biz; 2023 hedeflerine bakıyoruz, KOBİ’leri görüyoruz. KOBİ’lere bakıyoruz; 2023 hedeflerini görüyoruz.” dedi. Sönmez, Türkiye ekonomisinin kalkınma potansiyeli ve gelişme dinamiğinin KOBİ’lerde olduğuna işaret etti: “TOSYÖV bu nedenle; ‘Türkiye’yi ‘Orta Gelir Tuzağı’ndan çıkarmak için öncelikle KOBİ’leri ‘Orta Gelir Tuzağı’ndan kurtarmak gerekir’ diyor. KOBİ’lerdeki gizli potansiyeli açığa çıkarmadan ‘Orta Gelir’in üstüne çıkamayız.”

Sönmez, “yeni politikalar oluşturmamız gerekiyor. Bugünkü yapı ile bu hedeflere ulaşılamaz. Yapıyı dönüştürmek gerekir. Bu da yapısal reformlarla olur. Önümüzdeki 10 yılın gündemi yapısal reformlar olmalıdır. Derinlikli bir yol haritamız olmalı ve KOBİ’lere taşınmalı. KOBİ’leri Orta Gelir Tuzağı’ndan kurtarırsak, Türkiye Orta Gelir Tuzağı’na takılıp kalmayacak, 2023 vizyon hedeflerine ulaşacaktır.” İfadelerini kullandı.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.