Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Uluslararasılaşma Hedefinde Birleşik Krallık Adımı

OSTİM Teknik Üniversitesi ile Birleşik Krallık Coventry Üniversitesi arasında iş birliği sözleşmesi imzalandı. Rektör Prof. Dr. Murat Yülek, “Coventry Üniversitesi ile imzalanan bu iş birliği sözleşmesi uluslararası bir enstitü olma hedefimizin önemli bir aşamasını oluşturmaktadır.” dedi.
Ostim Editör
12 Mart 2021 17:07

OSTİM Teknik Üniversitesi ile Birleşik Krallık Coventry Üniversitesi arasında iş birliği sözleşmesi imzalandı. İş birliğiyle iki üniversite arasında akademisyen, öğrenci, personel değişimi ve uzaktan eğitim çalışmaları, bilgi alışverişinde bulunarak uluslararasılaşma hedefi doğrultusunda, ortak yenilikçi projelerin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen imza töreninine; Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott, AK Parti Konya Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Ziya Altunyaldız, OSTİM OSB Yönetim Kurulu ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Coventry Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. John Latham, British Council Ülke Direktörü Cherry Gough ve British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven katıldı.

Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott ve Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşu, British Council’in desteğiyle başlayan görüşmeler sonucunda iki üniversitenin üst düzey temsilcilerinin katılımıyla çalışma grubu oluşturuldu.

Uluslararasılaşma alanında başarılı girişimlerde bulunan, sanayi dünyasının üniversitesi OSTİM Teknik Üniversitesi ve Birleşik Krallık’ın sanayi-üniversite merkezi olarak kabul edilen Coventry Üniversitesi, uluslararasılaşma alanında kurumsal önceliklerini belirleyerek iş birliğine gitti.

“İki ülke arasında uzun vadeli hedefleri yansıtıyor”

Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott KCMG, iş birliğinin iki ülke için önemine değindi: Büyükelçi şu görüşleri aktardı: “Kısa ve uzun vadede iki ülkenin yükseköğretim kurumlarının birlikte çalışması, bilim ve teknolojiyi Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin merkezine koymakta. OSTİM Teknik Üniversitesi ve Coventry Üniversitesi arasında imzalanan akademik iş birliği anlaşmasını, Türkiye ile olan yakın ilişkilerimizin bir yansıması olarak görüyor ve iki ülke arasındaki uzun vadeli hedeflerimizi yansıttığına inanıyorum.”

AK Parti Konya Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Ziya Altunyaldız, aklın ve bilimin önemine değindi.

İki üniversite arasındaki iş birliğinin akademik koordinasyonu güçlendireceği için mutluluk duyduğunu belirten Altunyaldız, anlaşmayla akademisyenlerin ve öğrencilerin niteliklerinin güçleneceğine inandığını ifade etti.

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi ile Coventry Üniversitesi arasındaki bu iş birliği sözleşmesinin pek çok başarıyı da beraberinde getirmesi temennisinde bulundu.

“Üniversitemizin kalbinde uluslararasılaşma hedefi yatıyor”

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Üniversitesinin bulunduğu coğrafi konumda 15.000’in üzerinde küçük, orta ve büyük ölçekli işletmenin bulunduğunu bu yönüyle OSTİM Teknik Üniversitesinin endüstriyel bir üniversite olma özelliği olduğunu hatırlattı.

İş birliği sözleşmesi imzalamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Yülek, “Üniversitemizin kalbinde ‘uluslararasılaşma’ hedefi yatmaktadır ve Coventry Üniversitesi ile imzalanan bu iş birliği sözleşmesi uluslararası bir enstitü olma hedefimizin önemli bir aşamasını oluşturmaktadır.” dedi.

OSTİM Teknik Üniversitesinde 40 ülkeden 400’ün üzerinde yabancı öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Yülek,  Coventry Üniversitesi ile imzalanan bu sözleşmenin hem teknolojik iş birliği hem de ortak uluslararası faaliyetlerde yer almak açısından önem taşıdığını vurguladı. Yülek, Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott KCMG’ye iki üniversite arasında oluşturduğu köprü ve bu sözleşmenin imzalanması sürecinde vermiş olduğu katkıya da teşekkür etti.

Küresel fırsatlar sunacak

Coventry Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. John Latham CBE, üniversite-sanayi iş birliğine değinerek, iki kurumun ortak hedefleri olduğunun altını çizdi: Prof. John Latham CBE, “Günümüz dünyasında, yükseköğretim kurumları arasında gerçekleştirilen uluslararası ikili anlaşmalar daha büyük önem taşımakta. Sanayi odaklı çalışmalar sürdüren bir üniversite olarak, OSTİM Teknik Üniversitesi ile birlikte çalışarak öğrencilerimize ve çalışanlarımıza küresel fırsatlar sunacak olmaktan memnuniyet duyuyorum.” dedi.

British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven, iş birliği anlaşmasının British Council açısından önemini vurguladı. Güven, “OSTİM Teknik Üniversitesi ve Coventry Üniversitesi arasında bugün imzalanan iş birliği protokolünün, ortak alanların belirlenmesi ve derinlemesine ortak çalışmalar yapabilmek adına harika bir fırsat olduğuna inanıyorum.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.