Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Üniversiteler Filistin İçin Tek Yumruk

189 üniversite rektörünün imzasıyla yayınlanan Filistin için Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı Bildirisi, OSTİM Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde kamuoyu ve basınla paylaşıldı. Bildiriye imza atan Rektörler, Filistinlilerin en doğal insan hakkı olan onurlu yaşama ve mülkiyet haklarının korunması hususunda verdiği mücadeleye saygı ile destek verdiklerini ve daima yanlarında olduklarını açıkladılar.
Ostim Editör
18 Mayıs 2021 14:57

İsrail’in Filistinlilere yönelik uyguladığı şiddet, baskı ve saldırılara Türk akademi dünyası sessiz kalmadı. 189 Üniversitenin Rektörü, Filistin için Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı bildirisini imzaladı.

Filistin için Adalet ve İnsan Hakları Çağrısında bulunan Rektörler, OSTİM Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde online ve fiziki ortamda bir araya gelerek bildiriyi kamuoyu ile paylaştı.

OSTİM Teknik Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın da katıldı.

Toplantıda Türkçe, Arapça ve İngilizce hazırlanan bildiri üç ayrı dilde okundu. Bildirinin Türkçe metni İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, Arapça metni Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız ve İngilizce metni de Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk tarafından seslendirildi.

En temel insani haklar İsrail’de tehlike altında

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, İsrail’in bir terör devleti haline geldiğine işaret ederek, çocuk, kadın yaşlı demeden Filistinlileri etnik bir temizliğe tabi tuttuğunu vurguladı.

Bugün Filistinlilerin, hatta dünyanın diğer bölgelerinden İsrail’e yerleşen Yahudi olmayan Musevilerin yaşama, mülkiyet ve en temel insani haklarının İsrail’de tehlike altında olduğunu dile getiren Yülek: şunları söyledi: “İsrail bugün Güney Afrika’nın bundan 30 yıl önceki haline dönmüştür. Bu bildiriyi bir akademik vicdan ve insani görev olarak imzaladık. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nden başlayarak dünyanın değişik ülkelerinin liderleri lütfen kendilerine gelsinler ve Filistinlilerin yaşama haklarını korumak üzere bizimle iş birliği yapsınlar.”

Filistinli gençlere burs çağrısı

Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, İsrail’e karşı alınan bu tutumun devamlı hale gelmesi gerektiğini vurguladı. Filistin’in bu haklı davasında tüm dünyaya açılım ve duyurmanın en iyi akademisyenler sayesinde olacağını ifade eden Yalçın, “Hepimize çok iş düşüyor. İsrail ve Filistin ile ilgili tez çalışmalarına ağırlık vermek gerekir diye düşünüyorum. Aksiyon alma noktasında da tüm Rektör arkadaşlarımıza bir teklif götürüyorum. Her üniversite 2 ya da 3 tane Filistinli gence burs sağlarsa, Filistin’in geleceği açısından iyi bir tohum ekmiş oluruz ve bu kardeşlerimize en iyi yardımı böyle yapmış oluruz diye düşünüyorum.” mesajını verdi.

Daima yanlarında olacağız

189 Rektörün imzasıyla yayınlanan Filistin için Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı bildirisi:

İsrail, Gazze şeridinde yerleşik sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik uygulamalara, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırılara bir yenisini daha ekleyerek bebek, çocuk, kadın ve yaşlılar dâhil çok sayıda masum sivil insanı öldürmüş, yaralamış, evsiz bırakmıştır. İnsan haklarını umursamayan İsrail, dünya toplumunun gözü önünde, sistematik bir soykırım yoluyla bebek, çocuk, kadın ve yaşlı gözetmeden sivilleri öldürmeye, evlerini ve topraklarını gasp etmeye, tarım alanlarını yok etmeye devam etmektedir.

Aralıksız devam eden kanlı saldırılar sebebiyle üniversite rektörleri olarak uluslararası topluma sesleniyoruz: Birleşmiş Milletler’in (BM) uluslararası insan hakları hukuku ilkeleri çerçevesinde saldırılar, yıkım ve tahliyeler durdurulmalı; onurlu yaşama haklarını garanti altına alan egemen bir devlet kurmaları için Filistin toplumuna gerekli destek gecikmeksizin verilmelidir.

Uluslararası yargı organlarının 1967 yılından bu yana İsrail askeri güçlerinin işgali altındaki Doğu Kudüs dâhil Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip olduklarına dair kararları mevcuttur. Bu kararlar, İsrail’in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve söz konusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmaktadır. Bu doğrultuda, uluslararası insan hakları yargı kurumlarını İsrail’in hukuk ve insanlık dışı baskı ve saldırılarına karşı net bir tavır takınarak görevlerini yerine getirmeye ve saldırıları durdurmaya davet ediyoruz. Sorumluların yargılanmasını ve Filistin halkının zararlarının tazmin edilmesini de talep ediyoruz.

Bu bildiride imzası olan bizler, Filistinlilerin en doğal insan hakkı olan onurlu yaşama ve mülkiyet haklarının korunması hususunda verdiği mücadeleye saygı ile destek verdiğimizi ve daima yanlarında olacağımızı beyan ediyoruz. Ayrıca, akan kanın durması ve Filistinlilere yapılan saldırıların sonlandırılması için arabuluculuk dâhil her türlü insani görevi üstlenmeye hazır olduğumuzu uluslararası kamuoyunun bilgisinesaygıyla sunarız.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.