Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Uzun Tatiller Çarkları Yavaşlatıyor”

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Çamur, pandeminin yıkıcı etkisinin ortadan kaldırılması için daha çok çalışmaya ihtiyaç duyduklarına dikkat çekerek, “Uzun tatiller, çarkları yavaşlatıyor.” uyarısında bulundu.
Ostim Editör
30 Haziran 2021 15:24

ORSİAD Başkan Levent Çamur, bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasına ilişkin taleplere yanıt verdi. Uzun tatillerin, bacasız sanayi turizme katkı sağlasa da üretim ve ihracatı sekteye uğrattığını söyleyen Başkan Çamur, “Hele de salgından henüz tam çıkamadığımız, pandeminin yıkıcı etkisini her alanda, özellikle de reel sektörde fazlasıyla hissettiğimiz bir süreçte, uzun tatil kararları, talepleri dikkatlice değerlendirilmelidir.” dedi.

Çamur, geçmiş yıllardaki ihracat rakamlarına bakıldığında, uzun bayram tatillerinin iş kaybına, dolayısıyla ihracat artışında düşüşe yol açtığının daha net görüleceğini de söyledi. Başkan Çamur, “Ülkece uzun bayram tatili alışkanlığından artık vazgeçmemiz, uzun tatil yapmak bir yana, normalden daha çok çalışmamız gerekiyor. Reel sektörde ciddi verimsizliğe yol açan uzun tatiller yerine daha çok üretmeye ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

Üretim sağlıklı büyüme demek

İzinler başladığında üretimde ciddi kesintiler yaşandığını, piyasaların durma noktasına geldiğini de bildiren deneyimli yönetici, “Covid-19 salgını nedeniyle çok zor bir süreçten geçen ekonomimizin, daha fazla zarar görmemesi, daha fazla kayıp yaşamaması için üretmemiz gerekiyor. Üretim demek, sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme demektir. OSTİM’de, İvedik’te, Sincan’da hangi organize sanayi bölgesine gitseniz sanayiciden, iş adamından, esnaftan duyacağınız şey, budur. Bilhassa ihracat yapan firmaların, şöyle bir dönemde iş gücü kaybına, iş kaybına, işlerin yavaşlamasına tahammülü yoktur. İşlerin yavaşlaması sadece işverenin değil, ülkenin, ülke ekonomisinin sorunudur.” diye konuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.